امور مالی چیست؟

 مفهوم فاینانس ( Finance ) یا امور مالی به چه معناست؟ وقتی در مورد امور مالی صحبت می کنیم هر کسی تعریف خاص خودش را دارد ، یکی می گوید حساب و کتاب های پولی که طی روز یا ماهیانه برای دخل و خرج منزل وجود دارد را امور مالی می داند ، شخص دیگری میزان بدهکاری و طلبکاری خودش از پروژه هایی که توسط شرکتش برای دیگران انجام داده است و میزان مالیات و برآورد سود و زیان را امور مالی برداشت می کند و در نهایت وقتی یک مدیر امور مالی در یک سازمان دولتی در خصوص بودجه سالیانه و نحوه اختلاس امسال و خورد خوراک پروژه ها و دور زدن مالیات و همچنین روش های دریافت بودجه و هزینه تراشی بیشتر برای سازمان در ایران صحبت می کند او نیز این موارد را امور مالی تلقی می کند .

در خصوص مورد آخر از کلیه مدیران امور مالی سالمی که اهل این نوع فساد های اداری نیستند عذرخواهی می کنم هر چند که اینگونه نادر از مدیران مالی سازمان های دولتی در معرض انقراض قرار دارند اما به هر حال برای این عده معدود آرزوی سلامت و موفقیت داریم و امیدواریم نسلشان منقرض نشود . خوب خارج از شوخی الان این سئوال پیش می آید که کدام تعریف در خصوص امور مالی درست است ؟ در واقع همه تعاریفی که گفتیم در خصوص امور مالی درست است زیرا امور مالی به سه دسته بندی کلی طبقه بندی می شود که امور مالی خانگی یا شخصی ، امور مالی شرکتی و امور مالی دولتی از این دسته بندی ها می باشند و تعریف فرآیند هاوقتی صحبت از یک شرکت می کنیم یعنی در خصوص یک شخصیت حقوقی که بایستی در سیستم مالی یک کشور حضور شفافی داشته باشد صحبت می کنیم . تقریبا اکثر مواردی که در امور مالی شخصی و خانگی وجود دارند در امور مالی شرکتی نیز وجود دارند بصورت عمومی درآمدها و هزینه ها و سودها و زیان ها همگی در این قسمت وجود دارند اما چیزی که امور مالی شرکتی را بیشتر متمایز می کند تمرکز داشتن و نظارت بیشتر بر عملکرد مالی شرکت است. 

اینکه شرکت در چه پروژه هایی باید شرکت کند یا نکند و آیا پروژه سود مناسب برای شرکت دارد یا خیر ، اینکه چه مقدار مالیات بایستی پرداخت شود ، اینکه سهام شرکت چگونه در بازار سهام خاص یا سهام عمومی ارائه شود . پذیرش یا عدم پذیرش و برآورد نیاز به سرمایه گذار در شرکت ها برای رشد و اخذ تدابیر بودجه برای سال جاری و سال آینده و یا دریافت وام و ورود به بازار بورس اوراق بهادار و … از جمله مواردی است که در امور مالی شرکتی وجود دارند .

 توجه کنید که ما شرکت های دولتی را نیز جزو شرکت ها بصورت استاندارد محسوب می کنیم اما فراموش نکنید در کشور ما نوعی شرکت به شکل خصولتی وجود دارد که نیمی دولتی و نیمی خصوصی است .

تعریف واژه امور مالی:

امور مالی (Finance) یک اصطلاح وسیع از لحاظ معنایی است اما بصورت کلی وقتی در مورد امور مالی بحث می شود ، هدف دو مساله زیر است:

 • نحوه مدیریت پول یا منابع مالی
 • ساختاری منظم برای دریافت وجوه مالی

هر شخصی در امور مالی خود بر روی بودجه ، پول یا داشته های خود نظارت می کند ، داشته های مالی خود را ایجاد کرده و در مورد انواع دارایی ها ، و در برخی مواقع در مورد اعتبارات و تسهیلات بانک و سرمایه گذاری و سایر امور خود که ماهیت پولی داشته باشد مطالعه و تصمیم گیری می کند.

وقتی صحبت از یک سیستم می شود یعنی مجموعه ای از عواملی که دور هم جمع شده و هدف خاصی را دنبال می کنند که بانک و بانکداری نیز زیر مجموعه این سیستم قرار دارد . سیستم مالی یعنی سیستمی که برای پول ، اعتبارات ، بدهی ها ، سرمایه گذاری ها و دارایی های فرد ، تشکیل شده است و کمک می کند آنها را ایجاد کرده و با نظارت خاصی این امور انجام گیرد.

انواع امور مالی:

به طور کلی امور مالی به سه دسته مهم تقسیم می شوند که در زیر شرح داده می شود:

1- امور مالی شخصی و خانگی (اشخاص حقیقی):

دسته اول مربوط به امور مالی اشخاص بصورت فردی یا خانوادگی می شود . یک فرد یا یک مدیر خانواده باید از میزان درآمد و میزان هزینه هایی که دارد مطلع باشد و برای هزینه ها و درآمد های خود و خانواده برنامه ریزی معین و هدفمندی داشته باشد . امور مالی هر شخصی بستگی به نظرات و اهداف خود ، به ویژه شرایط زندگی او می تواند متغیر باشد.

2- امور مالی شرکتی (اشخاص حقوقی):

یک شخصیت حقوقی مانند شرکت ، بایستی سیستم مالی خود را بصورت شفاف مدیریت کند. تمایز سیستم مالی اشخاص حقوقی از اشخاص حقیقی یه این دلیل است که نظارت و تمرکز بیشتری روی عملکرد مالی خود دارند و همچنین مسایل مالی زیادی همچون صورت سود و زیان ، مسایل مالیاتی ، ثبت های سند ها و حسابداری و… دارند که تصمیم گیری برای آنها بسیار مهم است.

3- امور مالی دولتی:

آخرین دسته امور مالی که در ایران بیشترین فساد و رانت را دارد امور مالی اداره های دولتی و سازمان ها است. مدیریت این نوع از امور مالی مربوط به سیاست های مالیاتی ، هزینه ها ، بودجه ریزی ها ، بدهی ها و نحوه محاسبات آنهاست. در این سیستم ، نحوه پرداخت خدمات مالی به مردم ، نظارت و تخصیص منابع و بودجه ، توزیع درآمد و تثبیت کردن وضعیت اقتصادی و… از وظایف مهم سیستم مالی دولتی به حساب می آید.

طراحی سیستم مالی:

زندگی در دنیایی با منابع محدود و نیازهای نامحدود باعث می شود که بشر به فکر ایجاد سیستم های متنوعی برای رفع نیازهای خودش باشد که یکی از این سیستم های مهم ، سیستم مالی است.

هدف از طراحی سیستم مالی:

یکی از اهداف مهم برای طراحی سیستم های مالی ، ارائه اطلاعات و ارقام دقیق ، استخراج داده های مستند ، پردازش مناسب و… به مدیران می باشد که باعث گرفتن تصمیمات مناسب طبق شرایط اقتصادی موجود می شود.

تجزیه و تحلیل سیستم مالی:
 • تشخیص و تعریف مسئله
 • تعیین اهداف و محدودیت ها
 • تشخیص نیازهای سیستم جدید
 • تعیین راه حل های مختلف تامین نیازهای فوق
 • انتخاب بهترین راه حل با توجه به معیارهای مشخص
نکات مهم در طراحی سیستم مالی:
 • تعیین دقیق مشخصات سیستم با توجه به درون داده ها ، برون داده ها ، کنترل ها و پایگاه داده ها
 • تهیه مشخصات سخت افزارها ، نرم افزارها و نیروی متخصص لازم برای طراحی سیستم مالی مورد نظر
 • تهیه سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز
 • آموزش نیروی انسانی متخصص برای بهره مندی از سیستم جدید
 • جایگزین کردن سیستم جدید با سیستم قبلی
 • ارزیابی نتایج عملکرد سیستم جدید


شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید