رشته علوم کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

رشته‌ علوم کامپیوتر برای مطالعه‌ نحوه‌ محاسبات به وجود آمد و یک راه ارتباطی موثر بین دانش کامپیوتر و ریاضی است؛ مهمترین هدف این رشته، دستیابی به بهترین روش، برای حل یک مسئله در کمترین زمان و با بالاترین دقت است.

خروجی رشته‌ علوم کامپیوتر، افرادی با دید ریاضی نسبت به مسائل منطقی در حوزه‌های مختلف مرتبط و غیر مرتبط با کامپیوتر است. نگرش فارغ التحصیلان این رشته به صورت پایه‌ای نسبت به موضوعات است و به عنوان مثال در آن، علاوه بر اموختن زبان‌های برنامه‌نویسی، نحوه‌ ساخت آن‌ها (زبان‌های برنامه‌نویسی) هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پایه و اساس رشته‌ علوم کامپیوتر علاقه به ریاضیات است. دانشجوی این رشته باید علاوه بر مباحث ریاضی به ساخت استدلال و اثبات موضوعات مختلف با دید منطقی و عددی اشتیاق داشته باشد (حتی مسائل روزمره‌ جهان پیرامون). واژگان علوم کامپیوتر و گرایش‌های مربوطه بر خلاف معنا‌شناسی، برای انجام محاسبات، بیشتر نیازمند قلم و کاغذ هستند تا کامپیوتر.

کلید واژه‌ اصلی در این رشته ریاضیات است و با توجه به دو دسته‌ کلی افراد (در باور عموم) که یا به ریاضیات علاقه دارند یا ندارند، انتخاب و عدم انتخاب این رشته و تحصیل در آن تا حدی قابل تشخیص است. البته تلاش زیاد در تمام کارها باعث رفع نقایص موجود و حتی به وجود آمدن علاقه در حوزه‌‌ای خاصی می‌شود که شاید تا پیش از آن هیچ جذابیتی در آن برای شخص وجود نداشته است.

فارغ از بحث ریاضیات، برخی ویژگی‌های شخصیتی که آمادگی ورود به دنیای علوم پایه و حتی ریاضیات محض را فراهم می‌کنند، در ذیل ذکر شده‌اند. اگر شما دارای این ویژگی‌ها هستید، احتمالا علاوه بر رشته‌ علوم کامپیوتر، در سایر رشته‌های علوم پایه و ریاضیات محض هم بر خلاف تصوری که از خودتان دارید، موفق خواهید بود (بدون قطعیت و به صورت احتمالی).

  • ذات کنجکاو و پرسشگر
  • علاقه به حل مسائل و معماها
  • شیوه تفکر منطقی و گام به گام
  • از زوایای نامتعارف به مسائل نگاه کردن
  • به دنبال یادگیری مسائل جدید به صورت روزمره بودن
  • تحمل دوره‌های طولانی عدم موفقیت
  • نحوه جستجو و مطالعه برای یافتن پاسخ سوالات (از طریق وب، کتاب‌های سنتی و الکترونیک، به صورت انفرادی و بدون نیاز به توضیح قضایا توسط شخص دوم)

نکته‌ بعد در رشته علوم کامپیوتر، خلاقیت است. اشخاصی که در این رشته تحصیل می‌کنند، یا دانش آموخته‌ آن و در بازار کار مشغول هستند، نیاز است تا به دلیل رشد سریع فناوری و تغییر در تکنولوژی‌های روز، همیشه در حال یادگیری باشند؛ در مورد جهان اطراف خود کنجکاوی کنند و با دید تحلیلی به آن بنگرند، چرا که برنامه‌ها و سیستم‌ها در هر زمینه‌ای از زندگی و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازار کار رشته علوم کامپیوتر به چه صورت است؟

موقعیت‌های شغلی این رشته مشابه با مهندسی نرم‌افزار است؛ اما در بسیاری از موارد، دانش آموختگان رشته علوم کامپیوتر به عنوان مدیر و هماهنگ کننده پروژه‌های گوناگون در بازار کار به خدمت گرفته می‌شوند. در همین راستا این افراد طی دوران تحصیل باید دروسی را نیز در زمینه مدیریت و اقتصاد بگذرانند.

در مقاطع مرتبط با تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری)، دانش آموختگان رشته علوم کامپیوتر بیشتر به حل مسائل تئوریک، در علم کامپیوتر می‌پردازند. در یک قانون کار استاندارد، به ازای هر چهار نفر مهندس نرم‌افزار به یک کارشناس علوم کامپیوتر نیاز است تا مدیریت گروه را بر عهده بگیرد.

انتخاب راه حل مسائل و پیاده‌سازی این راه‌ حل‌ها، همچنین تقسیم الگوریتم‌ ها در بین مهندسین نرم‌افزار و در انتها جمع کردن قسمت‌های توزیع شده بر عهده فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر است.

در تمام دنیا از رشته علوم کامپیوتر به عنوان «مادر» علم کامپیوتر که یکی از ارکان غیرقابل انکار علوم و صنایع حیاتی است، یاد می شود، زیرا کارشناسان این رشته، با داشتن پایه تئوری قوی می توانند با ابداع روش های جدید، نوشتن برنامه های جامع و مفید و… کمک های مؤثری به مهندسان کامپیوتر و همچنین مشاغل دیگر کنند.

این رشته بخاطر نیاز به یافتن بهترین الگوریتم ها برای حل مسائل در کمترین زمان و با بالاترین دقت، برای اولین بار در سطح بین المللی ارائه شد، در واقع هدف این رشته، تربیت متخصصان حرفه ای برای پردازش الگوریتم ها و ایجاد راه ارتباطی بین دانش ریاضی و کامپیوتر است.

در رشته علوم کامپیوتر، خلاقیت است. اشخاصی که در این رشته تحصیل می‌کنند، یا دانش آموخته‌ آن و در بازار کار مشغول هستند، نیاز است تا به دلیل رشد سریع فناوری و تغییر در تکنولوژی های روز، همیشه در حال یادگیری باشند؛ در مورد جهان اطراف خود کنجکاوی کنند و با دید تحلیلی به آن بنگرند، چرا که برنامه ها و سیستم ها در هر زمینه ای از زندگی و تجارت مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته: برخلاف باورهایی که وجود دارد، علوم کامپیوتر، برنامه نویسی نیست، بلکه استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی برای حل مسائل مختلف می باشد.

تفاوت علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر چیست؟

هرچند رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر، نقاط مشترک زیادی دارند اما در عین‌ حال تفاوت های بسیار زیادی هم با یکدیگر دارند.

در علوم کامپیوتر، ما به پردازش، ذخیره سازی و انتقال دیتا سرورها می پردازیم، اما در مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است، تفاوت اصلی رشته علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر (به ویژه گرایش نرم افزار) در این است که رشته علوم کامپیوتر برخلاف مهندسی کامپیوتر به مباحث بنیادی کامپیوتر می پردازد و از این رو فاقد دروس آزمایشگاهی و کارگاهی است و بیشتر جنبه تحقیقات نظری دارد و همچنین در مجموعه علوم پایه (و نه فنی و مهندسی) جای می گیرد.

تفاوت رشته علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر به زبان ساده :

در مهندسی کامپیوتر می آموزید چطور با طراحی نرم‌افزار، مفاهیم پردازش دیتا را میسر کنید. در واقع یک مهندس کامپیوتر مسئول اجرای نرم افزاری است که توسط یک متخصص علوم کامپیوتر ایجاد شده‌ است.

در رشته علوم کامپیوتر می آموزید که چه مشکلاتی توسط کامپیوتر قابل حل هستند، الگوریتم می نویسید و با نوشتن برنامه ها، به کارگیری دیتابیس ها و سیستم های امنیتی، برای دیگر کاربران، سیستم های کامپیوتری ایجاد می کنید.

گرایش های رشته علوم کامپیوتر:

در حال حاضر دامنه وسیعی از مهارت ها و گرایش های رشته علوم کامپیوتر وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

– اینترنت پیشرفته
– برنامه نویس پیشرفته
– هوش و زندگی مصنوعی
– منطق محاسباتی
– گرافیک کامپیوتر
– مدل سازی کامپیوتر
– شبکه های رایانه
– امنیت رایانه
– بینایی رایانه ای
– شبکه های عصبی
– تجسم داده ها
– رمزگذاری
– هک اخلاقی
– رابط کاربر گرافیکی GUIs
– توسعه بازی
– تعامل انسان با کامپیوتر
– نرم افزارهای موبایل
– محاسبات چندرسانه ای
– نظریه شبکه سازی
– مسائل و مشکلات حرفه ای
– روش های پژوهش و تحقیق
– مهندسی نرم افزار
– طراحی نرم افزار
– توسعه وب سایت
توانایی های‌ لازم برای رشته علوم کامپیوتر :

شرط‌ اول‌ موفقیت‌ در رشته‌ علوم‌ کامپیوتر تسلط‌ و علاقه‌ به‌ ریاضیات‌ است‌ و دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید بتواند با استدلال‌ ریاضی‌ با مسائل‌ برخورد نماید. در ضمن‌ باید اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ داشته‌ و حتی‌ پس‌ از فارغ التحصیلی‌ به‌ مطالعه‌ و تحقیق‌ خود ادامه بدهد زیرا‌ در طول‌ تحصیل‌ تنها اطلاعات‌ پایه ای‌ و کلی‌ را فرا می گیرد و برای‌ حضور در بازار کار باید خود فرد تلاش‌ کند و اهل‌ مطالعه‌ و تحقیق‌ باشد.

دروس‌ تخصصی گرایش‌ محاسبات‌ علمی :

برنامه ریزی‌ خطی‌، برنامه ریزی‌ غیرخطی‌، نرم افزار ریاضی‌، آنالیز عددی‌، طراحی‌ هندسی‌ کامپیوتری.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نظریه‌ الگوریتم ها :

برنامه‌ریزی‌ پویا، نظریه‌ گزاف‌، بهینه سازی‌ ترکیبی‌ و آنالیز شبکه ها، نظریه‌ ی‌ کدگذاری‌، سیستم های‌ صفی و مدل های‌ کارآیی‌.

دروس‌ تخصصی گرایش‌ سخت افزار :

مدارهای‌ منطقی‌، معماری‌ کامپیوتر، ریزپردازنده‌

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سیستم های‌ اطلاعاتی :

تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم های‌ اطلاعاتی‌، متدولوژی‌ ساخت‌ سیستم های‌ اطلاعاتی، مدیریت‌ پروژه های‌ نرم افزاری‌، سیستم های‌ اطلاعاتی‌ مدیریت‌.

شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید