اگر در بیان آنچه که در فکر دارید ناتوان هستید ، اگر نمی توانید افکار و احساسات خود را به خوبی بیان نمایید ، اگر در مواقع حساس نمی توانید به خوبی از خود دفاع کنید ، اگر از اظهارنظر در جمع واهمه دارید ، اگر احساس می کنید ضعف شما در فن بیان مانع پیشرفت شغلی شما شده است ، اگر هنگام یک ارائه و سخنرانی دست و پاهای شما شروع به لرزیدن می کند و همیشه از این موقعیت فراری هستید به ادامه ی این مطلب بپردازید تا چند نکته ی کلیدی برای شروع بالا بردن اعتماد به نفستان به شما کمک شایان نماید.

راههای موثر برای افزایش مهارت و تقویت فن بیان در افراد

مهارت های خوب صحبت کردن و فن بیان موضوع بسیار مهمی است که هر انسان موفقی باید آن را کسب کند . فن بیان  همان توان سخن گفتن (در هر شرایط و زمان) است. اگر می خواهید با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنید ، روابط عمومی خوبی داشته باشید ، منظور خود را به خوبی به مخاطبانتان منتقل کنید و همچنین کاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت ببرند باید «فن بیان» خوبی داشته باشید.

گوش دادن

برای داشتن فن بیان خوب باید به نوع صحبت کردن دیگران توجه کنیم و به حرف های آنها خوب گوش دهیم بنابراین به صحبت های دیگران توجه کنید ، لحنشان ، ریتم و.. ببینید و دریابید رمز عالی بودن فن بیان آنها چیست؟

اعتماد به نفس

برای داشتن فن بیان خوب و روان صحبت کردن با دیگران ، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید . داشتن اعتماد به نفس بالا سبب می شود که هنگام سخنرانی به موضوع مسلط شوید و در برابر هر ذهنیتی که به شما ناتوانی را القا می کند ایستادگی کرده و خود را کاملاً مسلط و توانا بشمارید و به خود تلقین کنید که توانا ، قادر ، مسلط بر خود ، سخنرانی ماهر و زبر دست هستید .

مطالعه

مطالعه کتابهای گوناگون سبب می شود تا با واژه ها و کلمات و جمله بندی های مختلف بیشتر آشنا شوید و هنگام نیاز از آن استفاده کنید و سطح قدرت و توان خود را بالا ببرید .

مدیریت استرس

مدیریت استرس و اضطراب از جمله کمک کننده ترین مهارت ها برای داشتن فن بیان خوب است زیرا مهارت مدیریت استرس و کنترل هیجانات درونی سبب می شود تمرکز فکری سخنران بر روی ارائه اطلاعات افزایش یابد .

مهارت کنترل حجم صدا

برای داشتن فن بیان خوب صدای شما باید رسا و واضح باشد یعنی صدای شما نباید لرزش داشته باشد و حجم صدا به صورت نامنظم و ناموزون باشد تا مخاطب به شنیدن مطالب شما علاقمند شود .

تلفظ صحیح کلمات و شمرده صحبت کردن

برای کنترل بیشتر بر روی سخنرانی باید کلمات را دقیق و صحیح تلفظ نمایید زیرا عجله در ارائه و بیان مطالب باعث از بین رفتن رشته تفکرات مخاطب می شود. شمرده صحبت کردن به نفوذ کلام شما کمک می کند و سبب می شود کلمات به صورت مناسب در جای مناسب در ذهن شنوندگان بنشیند.

مهارت کنترل احساسات

ارائه احساساتی مانند هیجان ، شوق ، شوخ طبعی و حتی ترس در برخی از لحظات سخنرانی لازم می باشند احساسات می تواند هم کمک کننده و هم نابود کننده باشند بنابراین باید احساسات را در جای درست آن در سخنرانی به کار برد زیرا ارائه احساسات خارج از کنترل به فن بیان کمکی نمی کند و باعث ایجاد یک نکته منفی در سخنرانی شود.

صحبت با دیگران

صحبت کردن و حرف زدن می تواند به بهتر شدن فن بیان کمک کند و قدرت کلامی ما را افزایش دهد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ارتباطات کلامی به شدت کاهش پیدا نموده است و ارتباطات انسانی و رفت آمدهای خانوادگی و مهمانی ها و ضیافت های دوستانه کاهش یافته است.

آواز خواندن

برای داشتن فن بیان قوی ، باید از صدای ورزیده و پرورش یافته برخوردار باشید . بیان معمولی ترین کلمات و مفاهیم با صدای ورزیده و استاندارد روی دیگران تاثیر می گذارد اعتماد آن ها را جلب می کند .

به چیزی که می گویید اعتقاد داشته باشید

درباره موضوعی که صحبت می کنید بهتر است آنچه که می گویید را باور داشته باشید . وقتی با اشتیاق صحبت می کنید ، مردم تفاوت را حس می کنند و همین سبب می شود صدای تان قابل  باور تر و متقاعد  کننده تر به نظر برسد.

خودپرستی را کنار بگذارید

اگر فروتن نباشید ، نمی توانید از کسانی که فن بیان خوبی دارند درس یاد بگیرید اما اگر خودپرستی را کنار بگذارید برای تقویت فن بیانتان می توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند و از هم  جواری با آنها درس های زیادی یاد بگیرید و مهارتتان را ارتقا دهید

 

انواع روانشناسی

روانشناسی یک رشته علمی گسترده و متنوع است که شامل مطالعه اندیشه ، رفتار ، پیشرفت ، شخصیت ، احساسات، انگیزه و موارد دیگر می شود. در نتیجه ، برخی از زیرشاخه های فرعی و شاخه های تخصصی پدیدار شده است. در زیر برخی از حوزه های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی آمده است:

 • روانشناسی غیر طبیعی مطالعه رفتارهای غیرطبیعی و آسیب های روانی است. این شاخه تخصصی ، بر تحقیقات و معالجه انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.
 • روانشناسی زیستی (بیوسایکولوژی) بررسی می کند که چگونه فرایندهای زیست شناختی بر ذهن و رفتار تاثیر می گذارند. این شاخه ، ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب های مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند.
 • روانشناسی بالینی بر ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است.
 • روانشناسی شناختی مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه ، حافظه ، ادراک ، تصمیم گیری ، حل مسئله و فراگیری زبان است.
 • روانشناسی قیاسی شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات مربوط می شود.
 • روانشناسی رشدی شاخه ای است که به بررسی رشد و نمو انسان در طول زندگی می پردازد و شامل توانایی های شناختی ، اخلاق ، عملکرد اجتماعی ، هویت و سایر زمینه های زندگی می باشد.
 • روانشناسی جنایی یک رشته کاربردی است که با استفاده از تحقیقات روانشناسی و قوانین موجود ، بر سیستم عدالت قضایی و کیفری متمرکز است.
 • روانشناسی صنعتی – سازمانی زمینه ای است که از تحقیقات روانشناختی برای ارتقاء عملکرد کار و انتخاب کارمندان استفاده می کند.
 • روانشناسی شخصیتی بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار ، رفتارها و ویژگی هایی که باعث منحصر به فرد بودن فرد می شود ، تمرکز دارد.
 • روانشناسی اجتماعی بر رفتار گروهی ، تاثیرات اجتماع بر رفتار فردی ، نگرش ، پیش داوری ، قابلیت انطباق در جامعه ، پرخاشگری و مباحث مرتبط دیگر متمرکز است.

کاربرد های روانشناسی

بارزترین کاربرد روانشناسی در زمینه سلامت روان این است که روانشناسان از قوانین ، تحقیقات و یافته های بالینی برای کمک به بیمار در مدیریت و غلبه بر علائم درگیری ذهنی و بیماری روانی استفاده می کنند. برخی از کاربردهای روانشناسی عبارتند از:

 • تدوین برنامه های آموزشی
 • ارگونومی (علم تلفیق کار و شرایط کار با ویژگی ها و نیازهای انسان)
 • اطلاع رسانی در مورد سیاست های عمومی
 • درمان سلامت روان
 • افزایش بازدهی
 • سلامت و رفاه شخصی
 • تحقیقات روانشناسی
 • کمک به خود (خودیاری)
 • طراحی برنامه های اجتماعی
 • پی بردن به چگونگی رشد کودک

گنجاندن همه کارهایی که روانشناسی در بر می گیرد، فقط در یک تعریف مختصر دشوار است. اما مباحثی از قبیل رشد، شخصیت، افکار، احساسات، عواطف، انگیزه ها و رفتارهای اجتماعی تنها بخشی از آنچه روانشناسی در پی فهم، پیش بینی و توضیح آن است را نشان می دهد.

مکتب های روانشناسی

در زیر برخی از مکتب های مهم تفکر روانشناسی آمده است.

 • ساختار گرایی: ساختارگرایی وونت و تیچنر نخستین مکتب فکری بود، ولی مکاتب دیگر نیز مدت کوتاهی بعد از آن شروع به ظهور کردند.
 • عملکرد گرایی: روانشناس و فیلسوف قدیمی ویلیام جیمز به مکتبی از اندیشه به نام عملکرد گرایی علاقه مند شد که توجه آن به هدف آگاهی انسان و رفتار او معطوف بود.
 • روانکاوی: دیری نگذشت که این مکتب های فکری اولیه جای خود را به چندین رویکرد غالب و تأثیرگذار در روانشناسی دادند. روانکاوی زیگموند فروید بر چگونگی تأثیر ذهن ناخودآگاه بر رفتار انسان متمرکز بود.
 • رفتارگرایی: مکتب فکری رفتاری از نگاه به تأثیر عوامل درونی بر رفتار فاصله گرفت و سعی داشت روانشناسی را به مطالعه رفتارهای قابل مشاهده تبدیل کند.
 • روانشناسی انسانی: بعداً رویکرد اومانیستی (انسان گرایی) بر اهمیت رشد شخصی و خودشناسی متمرکز شد.
 • روانشناسی شناختی: تا دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، انقلاب شناختی جرقه شروع تحقیقات در مورد فرآیندهای ذهنی درونی مانند تفکر، تصمیم گیری، سیر یادگیری و پیشرفت در زبان و حافظه را زد.

هرچند که این مکتب های فکری گاهی به عنوان گروه هایی که باهم رقابت می کنند تلقی می شوند، اما همه دیدگاه ها در درک ما از روانشناسی نقش داشته اند.

تعداد زیاد شرکت‌کنندگان، عدم قدرت انتخاب و وجود اجبار برای حضور در کلاس، عدم تمایل برای یادگیری، عدم‌ انگیزه کافی برای تدریس توسط اساتید همه و همه از عواملی است که باعث می‌شود کلاس های دانشگاه کارایی لازم را نداشته باشند اما در کارگاه ها از این مشکلات خبری نیست.

مدرس دوره، در موضوع دوره خبره است و حداقل سال‌ها در آن حوزه تجربه فعالیت عملی داشته.

مدرس توانا و مجرب

مدرس یک دوره بدون شک مهمترین عاملی است که یک دوره خوب و مفید را از یک‌دوره غیرمفید متمایز می‌کند. مدرسی را برای یک کارگاه روانشناسی انتخاب کنید که در موضوع آن دوره ، خبره و کار بلد باشد.

در هنگام دریافت گواهی کارگاه‌های روانشناسی باید به متنی که در گواهی نوشته شده است دقت کنیم. بعضی گواهی‌ها صرفا گواهی حضور هستند که اعتبار کمتری دارد ولی در بعضی گواهی‌ها قید شده است که به فرض مثال شما فلان کارگاه را با موفقیت پشت سرگذاشته‌اید و خب این گواهی ها اعتبار بیشتری از گروه اول دارند.

کارگاه تخصصی روانشناسی در این حیطه کارگاه ها ویژه روانشناسان ، روان درمانگران و مشاوران می باشد. تمامی کارگاه هایی که در این زمینه برگزار می شود توسط مدرسین مجرب و متخصص در همان زمینه با ارائه مجوز معتبر مرکز مشاوره روانشناسی ایرانی سرت برگزار می شود. در دوره های روانشناسی تخصصی علاوه بر تئوری مطالب که در سطح بالایی تدریس می شود مرحله دوم ورود به مبحث عملی است زیرا از اهداف مهم ما تربیت روانشناسانی با تجربه و با صلاحیت درمان است تا بتوانند در شاخه روانشناسی برای پیشگیری مشکلات جامعه با تدبیر قدم های محکمی را بردارند. موسسه ایرانی سرت اولویتش پرورش و شکوفایی روانشناسان و روان درمانگران به صورت تخصصی و حرفه ای می باشد پس اهدافش را در زمینه سبب شناسی و درمان و کسب مهارت در آموزش رویکردهای مختلف گذاشته است

کارگاه روانشناسی عمومی : در این حیطه هدف ما گزینش از تمامی اقشار جامعه است سعی ما بر این است بتوانیم هرچند کوچک اما سهم بسزایی در آگاهی و ارتقاء سطح سواد جامعه برای بهبود روابط بین فردی و خودشناسی افراد داشته باشیم.

تدبیر مدیریت موسسه ایرانی سرت آن است که برای داشتن جامعه سالم نیازمند روان سالم هستیم و با بهبود روابط اعضای خانواده می توانیم آینده ای غنی تر و موفق تر را پیش بینی کنیم.

  

پس از با موفقیت گذراندن این کارگاه ها و امتحان ها به صورت گروهی و انفرادی و کسب نمره ی قابل قبول از طرف اساتید آکادمی ایرانی سرت برای دانش پذیران صادر میشود.

که این مدرک ها به صورت اختصاصی برای هر فرد از کشور مقصد صادر میگردد و بعد از گذراندن این دوره ها دانشپذیران میتوانند به صورت رسمی شروع به فعالیت در عرصه ی روانشناسی نمایند.

.

شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید