مدیریت اجرایی و تفاوت آن با مدیریت MBA

دانش مدیریت دست راست مدیران موفق امروزی است و تحصیل در رشته‌های مدیریتی می‌تواند مسیری برای افزایش دانش باشد. رشته‌های مدیریت در دانشگاه در شاخه‌های مختلفی مانند مدیریت اجرایی ، رشته مدیریت بازرگانی ، مدیریت شهری و… ارائه می‌شوند. گاهی اوقات مدیرانی که برای تحصیل در دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند ، بعد از مدتی بدون اینکه مدرک تحصیلی بگیرند ، انصراف می‌دهند. علت هم این است که مباحث و موضوعاتی که آموزش داده می‌شود ، اصول پایه‌ای است که مدیران به صورت کامل با آن‌ها آشنا هستند. یادگیری آنچه از پیش می‌دانید ، نتیجه‌ای جز اتلاف وقت ندارد.

اگر قصد دارید در زمینه مدیریت تحصیل کنید ، ابتدا لازم است تحقیقاتی درباره گرایش‌های رشته مدیریت و آنچه در این دوره‌ها آموزش داده می‌شود ، انجام دهید. با این کار می‌توانید گرایشی را انتخاب کنید که بیشترین میزان هماهنگی با نیاز آموزشی شما را داشته باشد. بعد از مطالعه این مقاله با رشته EMBA آشنا می‌شود.

مدیریت اجرایی چیست؟

مدیریت اجرایی (EMBA) رشته‌ای است که در راستای تربیت همه جانبه مدیران برای اداره یک سازمان ارائه می‌شود. در واقع هدف از ارائه این رشته آماده‌سازی مدیران برای برنامه‌ریزی ، ایجاد هماهنگی و انسجام در سازمان و مدیریت فرایندهاست. رشته مدیریت اجرایی شما را با بخش عملی و کاربردی مدیریت آشنا می‌کند و چیزی فراتر از دانش تئوری و اطلاعات ثبت شده روی کاغذ است.

به عبارت دیگر این رشته روی مهارت‌های مدیریت متمرکز می‌شود. مدیرانی که در این رشته تحصیل می‌کنند ، می‌توانند به کمک اطلاعات و تجربیات به دست آمده ، تغییرات مثبت و نوآوری‌های کارساز در سازمان ایجاد کنند و آن را به سمت اهداف پیش ببرند.

تعریف مدیریت اجرایی

در ابتدا باید بدانید که EMBA مخفف چیست؟ EMBA مخفف عبارت executive MBA است. ما در سازمان‌های ایرانی مدیر اجرایی را به عنوان مدیرعامل سازمان می‌شناسیم که معمولا بالاترین رتبه در سازمان را دارد. این فرد توسط هیئت مدیره انتخاب می‌شود و به نوعی نایب اعضای هیئت مدیره در سازمان است.

برای درک تعریف مدیریت اجرایی در ادامه وظایف این شخص را در سازمان توضیح داده‌ایم.
 • این فرد رابط میان اعضای سازمان و هیئت مدیره است و در موارد خاص با مشتریان نیز ارتباط دارد.
 • تدوین استراتژی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت سازمان به تنهایی یا به همراه سایر مدیران.
 • تعیین اهداف و ماموریت‌ها هم به صورت کلی و هم برای پوزیشن‌های شغلی مختلف.
 • ارزیابی عملکرد زیردستان.
 • سنجش فرآیندهای داخلی و خارجی سازمان و بازخورد گرفتن از آن‌ها برای پیدا کردن نقاط ضعف و قوت.
 • سنجش و ارزیابی ریسک‌ های سازمان.
 • مدیریت نوآوری‌ ها.
 • برنامه‌ریزی برای تأمین منابع.
گرایشهای مدیریت اجرایی

برای آشنایی با این رشته در ادامه گرایشهایی که در این دوره تدریس می‌شود را نام برده‌ایم.

 • گرایش مالی و حسابداری
 • گرایش مدیریت فرآیندها
 • گرایش مدیریت استراتژیک
 • گرایش بازاریابی
 • گرایش منابع انسانی

هر کدام از گرایشهای مدیریت اجرایی به صورت تخصصی در یکی از حوزه‌های مربوط به این رشته کار می‌کنند.

معرفی گرایشهای MBA

از لحاظ محبوبیت بین دانشجویان و بازار کار و ادامه تحصیل گرایش های MBA را میتوان به سه دسته تقسیم کرد که گرایشهای داخل هر دسته از لحاظ این سه معیار تقریبا در یک سطح هستند:

محبوب ترین: سطح اول : مالی ، بازاریابی استراتژی
سطح دوم: منابع انسانی ، تکنولوژی ، عملیات
سطح سوم: کارآفرینی ، مدیریت سیستم های اطلاعاتی ، اقتصاد مدیریت (که دانشگاه های ارائه این سه گرایش بسیار کم هستند)
سطح 1:
1- مالی 

از گرایش های بسيارعالي است اما مانند گرایش استراتژي به تلاش مستمر و کسب تجربه کافی نیاز دارد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در هر موسسه و شرکتی از جمله موسسات مالی ، بورس و بانک ها مشغول به کار شوند. شاید یکی از بهترین جاهایی که دانشجویان علاقه به اشتغال در آن دارند کارگزاری ها باشد. این گرایش از لحاظ ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار عالی است ولی پذیرش گرفتن در این رشته کار سختی است. از لحاظ کار نیز بازار کار بسیار خوبی دارد. نوع کار تا حدی مربوط به تحلیل خواهد بود ولی فاز اجرایی هم دارد. دو مثال آن یکی ارائه گزارشهای تحلیلی مالی به منظور مشاوره و دیگری اجرای فرآیند تامین مالی است. این گرایش را میتوان هم با اسفاده از علوم ریاضی و هم بدون آن ادامه داد؛ اما در کل شاید تنها گرایشی از MBA باشد که ریاضی در آن وارد میشود. همچنین با تقریب خوبی می توان گفت تنها گرایشی ست که فارغ التحصیلان و حتی دانشجویان در حال تحصیل میتوانند به فعالیت های مستقل مالی اعم از سرمایه گذاری در بورس و بازارهای آتی و سایر موسسات مالی بپردازند. درسهایی که در این رشته ارائه میشوند عبارتند از مدیریت مالی بنگاه ها ، مدیریت سرمایه گذاری ، مهندسی مالی ، ارزیابی ریسک ، دروس اقتصادی مانند اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی ، مسکن ، موسسات مالی و … است. با تقریب خوبی مدیریت مالی پر طرفدارترین گرایش MBA است. 

2- بازاریابی

بر خلاف آنچه که از گرایش بازاریابی در ذهن داوطلبان وجود دارد اعم از ویزیتور ، تبلیغات یا فروش ، گرایش بازاریابی با گستره بسیار وسیع و زیرمجموعه های بسیار متفاوت یک مفهوم بسیار مهم در سازمانهاست. تحقیقات بازار و روش های کمی و کاربردی موجود ، شناخت رفتار مشتری ، مدیریت روابط با مشتری )یک مفهوم ، استراتژی و سیستم بسیار گسترده و پیش رونده با تکنولوژی مدیریت قیمت گذاری ، مدیریت برند ، توسعه محصول و بخش بندی بازار از زیرمجموعه ها و اصول بازاریابی هستند که به جرأت میتوان گفت هر کدام برای خود دنیایی میباشند! بنابراین اگر فکر میکنید با ورود به این رشته یک ویزیتور خواهید شد، سخت در اشتباهید!! تقریبا میتوان گفت این رشته بسیار بیشتر از سایر گرایش ها جای کار و پژوهش و تدوین مقاله دارد و در دنیای امروز حتی در سطح مفاهیم به سرعت در حال تغییر و تکامل و گسترش است. از لحاظ ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز بسیار مناسب میباشد و میتوان گفت نسبت به دو گرایش مالی و استراتژی گرفتن پذیرش راحت تر است. از لحاظ نوع کار فاز آن تاحدی اجرایی است ولی خلاقیت و نوآوری در آن نقش مهمی ایفا میکند.

3- استراتژی

از گرایش های بسيارعالي و جذاب است اما به علت اهميت و نياز به تسلط به کل فرايند کسب وکار ، فارغ التحصيلان این رشته به راحتي به کار رويايي که انتظارش دارند دست پیدا نمی کنند و برای رسیدن به موقعیت شغلی دلخواه مدت زیادی را به کسب تجربه بپردازند. افرادی که به گرایش استراتژی وارد میشوند در اصطلاح “جنگلی از تئوریها” را خواهند دید که تسلط به هر کدام نیازمند گذراندن چندیدن واحد است. این گرایش برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار پر طرفدار است ولی رسیدن به یک دانشگاه خوب با کمک هزینه کار آسانی نیست. از لحاظ نوع کار فاز آن کاملا از نوع برنامه ریزی است.

سطح 2:


4- منابع انسانی: مهمترین دارایی یک سازمان کارکنان آن هستند . بخش مدیریت منابع انسانی در هر سازمان مسئولیت گزینش ، استخدام ، آموزش و تامین نیازهای کارکنان را داراست . از اینرو مدیریت در بخش منابع انسانی سازمان مستلزم مدیریت خوب افراد ، ارتباط موثر با کارکنان و روابط کاری خوب است . MBA با گرایش مدیریت منابع انسانی به شما خواهد آموخت که چگونه استراتژی های HR را پیاده سازی کنید. همچنین بحث مدیریت تحول سازمانی در قالب مدیریت منابع انسانی بسیار پرکاربرد است و فرصتهای کاری فراوانی را داراست.

5- تکنولوژی:

هدف ازاین رشته عبارت است از پرورش کادر متخصص دریکپارچه سازی علوم پایه ومهندسی و دانش و روشهای مدیریت. این رشته یک تخصص میان رشته ای می باشدکه بین علوم مختلف ازجمله علوم طبیعی ، اجتماعی ، تجزیه صنعتی ، تئوری کسب و کار و مهندسی ارتباط برقرار می نماید . این رشته هم درابعاد ملی وهم در ابعاد سازمانی و فردی میباشد و مواردی از قبیل سیاست علم و تکنولوژی ، فرآیند نوآوری تکنولوژی ، مدیریت تحقیقات ، زیرساختار وتغییرات تکنولوژیک تحقیقات وکارآفرینی تکنولوژیک وسرمایه گذاری های جدید ، چرخه عمر محصول وچرخه عمر فرآیند برنامه ریزی وپیش بینی تکنولوژی و موارد زیادی از این عناوین جزء دانش این رشته میباشد.

6- در این گرایش ، دروس رشته صنایع به عنوان دروس تخصصی ارائه می شود و فارغ التحصیلان این رشته به صورت فشرده با دروس رشته صنایع آشنایی پیدا می کنند و می توانند با استفاده از دانش تخصصی خود و دانش مدیریتی و صنایعی که در این دوره کسب می کنند وارد بازار کار به خصوص محیط های صنعتی شوند. در واقع در این گرایش شما با زنجیره تامین سازمان تامین ، تولید ، توزیع و زنجیره ارزش سازمان سر و کار دارید.

سطح 3:


7-کارآفرینی: اگر فکر می کنید که MBA با گرایش کارآفرینی فقط برای افرادی است که می خواهند کارآفرین شوند ، اشتباه می کنید . بیشتر سازمان ها مخصوصا شرکت هایی که در زمینه صنایع پویا مانند تکنولوژی و رسانه فعالیت می کنند به دارندگان مدرک MBA با تخصص کارآفرینی برای پست های مدیریتی خود نیاز دارند تا شرکت را به سوی توسعه پایدار سوق دهند . به طور کلی درس های این گرایش تمرکزشان بر استراتژی هایی از مدیریت بیزنس است که نوآوری و انعطاف پذیری را ترغیب می کنند . هسته اصلی این گرایش مهارت در نوشتن برنامه کسب و کار یا Business Plan میباشد.

8- مدیریت سیستم های اطلاعاتی: هدف از این رشته تربیت کادر متخصص جهت ایجاد پایگاه اطلاعات درسازمان است که به تصمیم گیری بهتر مدیران منتهی می شود. فارغ التحصیلان این رشته باکسب اطلاعات جدیدفناوری اطلاعات در زمینه اتوماسیون اداری و در طرح های تحقیقاتی صنعت مشغول بکارشوند.گرايش مناسبي براي بچه هاي کامپيوتري به شمار مياد والبته بسيار روبه رشد و پرکاربرد هستند .

9- دراين گرايش عملا MBA ومهندسي سيستم هاي اقتصادي و اجتماعي به هم مي رسند البته در MBA دید مديريتي حاکم است و در مهندسی سيستم، ديد مهندسي و رياضي.

تفاوت MBA وMBE چیست؟

دانشگاه های صنعتی ، این رشته را با نام MBE  ارائه میدهند که از لحاظ محتوای درسی هیچ تفاوتی با MBA  ندارد.

معرفی رشته MBA :

MBA اختصار عبارت Master of Business Administration می باشد.شاخه ای از مدیریت است که به صورت تخصصی به مباحث مرتبط با مدیریت کسب و کار می پردازد.کارشناسی ارشد MBA بیشتر مورد توجه فارغ التحصیلان کارشناسی رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه قرار می گیرد.هر چند نباید نادیده گرفت که امروزه تحصیل در این رشته به دلیل ماهیت توانمند سازی مورد توجه تمامی رشته های پایه علوم انسانی و حتی پزشکی قرار گرفته است.

4 گرایش اصلی این رشته عبارتند از :

1-بازاریابی و مدیریت فروش
 2-مدیریت مالی ومدیریت موسسات مالی
 3-مدیریت تولید و سیستم های تولید پروژه
 4-مدیریت منابع انسانی

مدیریت پروژه ، مدیریت تکنولوژی ، بازاریابی ، تجارت ، مدیریت منابع انسانی ، مدیریت کارآفرینی ، مدیریت استراتژیک و اقتصاد مدیریت.

در ساختار هرم مدیریتی فارغ التحصیلان این رشته ، یک مدیر ارشد(Master) محسوب میشوند و پس از گذراندن این دوره ساختار ذهنی مدیریتی بسیار قوی ای پیدا می کنند.

بازار کار برای رشته MBA در داخل و خارج از کشور:

همان طور که در گرایش های متنوع این رشته ذکر شد ، بازار کار متنوع و گسترده این رشته ناخودآگاه موقعیت های شغلی فراوانی را در هر بنگاه اقتصادی ، سازمان ، ارگان ، شرکت ، کارخانه و … دارد.MBA Man ها در ایران در منسب های بسیار مهمی در سازمان های مختلف قرار خواهند داشت و چون رشته مدیریتی به روز دنیا محسوب می شود و جزء 5 رشته برتر دنیا می باشد ، برای پذیرش نیز قابلیت های زیادی دارد.کشورهای آمریکا و کانادا در جذب متخصصین این رشته درنگ نمی کنند.از خاطر نبرید که بسیاری از دانشجویان این رشته از همان ابتدای تحصیل دعوت به همکاری می شوند.بسیاری از سازمانهای بزرگ ایران هم اکنون از فارغ التحصیلان این رشته در بسیاری از لایه های سازمانی خود بهره می برند و تقریبا تمامی مدیران موفق دنیا و ایران دارای مدرک تحصیلی مدیریت اجرایی و MBA می باشند.

ادامه تحصیل در (DBA) MBA:

ادامه تحصیل در این رشته Doctor of Business Administration در ایران در گرایشهای متفاوتی از جمله مدیریت استراتژیک ، مدیریت بازاریابی و فروش و رشته مدیریت بازرگانی و در خارج از کشور در دانشگاه ها و موسسه های مختلف از جمله ایرانی سرت مختلفی امکان پذیر می باشد.با توجه به این که در دوره دکتری تمرکز روی فعالیت های تحقیقاتی است ، پیشینه تحصیلی وتحقیقاتی متقاضی بسیار مهم می باشد.در ادامه تحصیل این رشته در ایران بر حسب گرایش های مربوطه در بسیاری از دانشگاه ها پذیرش وجود دارد.این رشته مستلزم شرکت افرادی است که علاقمند به پیشرفت ، یادگیری ، کارو تلاش و کسب تجربیات نو و جدید در عرصه های مختلف داشته باشند و به دنبال پیشرفت و به راه اندازی و اجرای ایده های نو و به طور کلی Creativity و Innovation باشند.

مدیران اجرایی همیشه به دنبال بهره وری هستند و این مهم جز از طریق اثربخش بودن و به دنبال کارآیی بالاتر بودن میسر نمی شود.

Productivity= Effectiveness + Efficiency

تفاوت رشته های MBA و مدیریت اجرایی:

فرق اصلی رشته MBA و اجرایی در این است که یک مدیر MBA با نگاه کمی به مباحث و ارائه راهکارهای نو ، توانایی ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار را دارد ولی مدیر اجرایی با نگاهی کیفی با خدمت گرفتن ابزار های مختلف مالی و مدیریتی ، در راستای رونق بخشیدن به کسب و کار مورد نظر فعالیت می کند.

مادر دوره های MBA قسمت های مهم و پرکاربرد را در یک پکیج کاربردی و موثر ارائه میدهیم 

شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید