دستیار دندانپزشک

یکی از مدرک های پرطرفدار در میان علاقه مندان به این حوزه می باشد. در واقع دستیار دندانپزشک به همراه دندانپزشکان مشغول به کار هستند و همچنین دارای وظایف مختلف اداری در دفتر دندانپزشکی هستند. آنها گاهی مسئولیت برنامه ریزی قرار ملاقات و ثبت اشعه X از دهان بیمار هستند. دستیار دندانپزشکی مسئول استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی و اطمینان از راحتی بیماران هستند. دستیاران دندانپزشکی بیماران را برای انجام مراحل دندانپزشکی آماده می کنند و معمولا مسئول انجام کارهایی نظیر تمیز کردن سطحی، کاربرد سیلانت، کاربرد فلوراید و کاربرد بیهوشی موضعی می باشد. دستیاران باید جزئی نگر باشند و مهارت های ارتباطی خوبی را نشان دهند زیرا آنها به طور مستقیم با مردم کار خواهند کرد.

وظایف دستیار دندانپزشکی :

 • با پیروی از پروتکل های مجاز بیمار را برای درمان دندانپزشکی با استقبال، آرامش، نشستن، و دعوت بیمار آماده می کند.
 • به کنترل استرس بیمار کمک می کند.
 • با پاسخ دادن به سوالات و درخواست ها، اطلاعات را به بیماران و کارکنان ارائه می دهد.
 • پرسیدن سوابق پزشکی بیمار و گرفتن فشار و نبض.
 • آموزش مراقبت های بهداشتی به بیماران به منظور سلامت دهان و دندان مانند نحوه مسواک زدن صحیح و مشاوره تغذیه صحیح.
 • انجام وظایف اداری و اغلب استفاده از کامپیوتر شخصی برای ثبت اطلاعات.
 • با استریل کردن ابزار را آماده می کند و ابزار را به محل درمان تحویل میدهد.
 • مکان ابزار را برای دسترسی دندانپزشک ؛ ساکشن و جابجایی وسایل تعیین می کند.
 • اطلاعات تشخیصی را با ارائه مطالعات رادیوگرافی فراهم می کند.
 • به دندانپزشک کمک می کند اورژانس دندانی و پزشکی را با تدارک دارو و اکسیژن اورژانسی و دفترچه تلفن اضطراری، مدیریت کند.
 • بیمار را با دستورالعمل های دهان و دندان، کنترل پلاک و دستورالعمل های بعد از عمل آموزش می دهد.
 • اسناد خدمات مراقبت از دندان مربوط به بیمار را در پرونده او ثبت می کند.
 • حفظ اطمینان بیمار و محافظت از عمل با حفظ اطلاعات محرمانه.
 • با در نظر گرفتن روش ها، قوانین و مقررات، محیط کاری را امن و تمیز نگه دارد.
 • حفاظت از بیماران و کارکنان با رعایت پروتکل های کنترل عفونت.
 • فهرست موجودی های اقلام دندان پزشکی را با چک کردن فهرست برای تعیین مقدار موجودی، پیش بینی منابع مورد نیاز؛ قرار دادن و تسریع سفارشات برای منابع؛ تأیید تأمین منابع نگهداری می کند منابع آموزشی دندانپزشکی را با استفاده از تجهیزات و منابع مورد نیاز برای کامل کردن نتایج شغلی حفظ می کند. دانش فنی و حرفه ای را با شرکت در کارگاه های آموزشی؛ مرور مجلات تخصصی، ایجاد شبکه های شخصی؛ شرکت در جوامع حرفه ای حفظ می کند به تیم به منظور تکمیل نتایج مرتبط در صورت نیاز می پیوندد.

خصوصیات مهم دستیار دندانپزشک:

 1. جزئی نگری : دستیار دندانپزشکی باید از قوانین و پروتکل های خاص مانند روش های کنترل عفونت پیروی کند، در حالی که به دندان پزشکان در درمان بیماران کمک می کند. آنها باید از کارهایی که به آنها اجازه داده می شود در کشور انجام دهند، آگاه باشند.
 2. مهارت و چابکی : دستیار دندانپزشکی باید با دستان خود کار کند. آنها عموما در فضای کم و محصور در قسمت کوچکی از بدن، با استفاده از ابزار و وسایل بسیار دقیق کار می کنند.
 3. مهارت های فردی : دستیار دندانپزشکی باید با دندانپزشکان و بیماران همکاری داشته باشد. گاهی اوقات، بیماران در معرض درد شدید و یا استرس ذهنی قرار می گیرند، بنابراین دستیار باید به احساسات آنها حساس باشد.
 4. مهارت های شنیداری : دستیار دندانپزشکی باید بتواند به بیماران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی گوش فرا دهد. آنها باید دستورات دندانپزشک یا مشاور بهداشت دهان را دنبال کنند، به طوری که می توانند به درمان بیماران و انجام وظایف مانند گرفتن اشعه ایکس کمک کنند.
 5. مهارت های سازمانی : دستیار دندانپزشکی باید مهارت های سازمانی عالی داشته باشد. آنها باید ابزار درستی برای دندانپزشک یا مشاور بهداشت دهان و دندان در هنگام درمان بیمار باشند.

دندانپزشکی مناسب چه کسانی است؟

تمام علاقه مندان به حوزه دندانپزشکی که مایل هستند در مطب و در کنار دندانپزشک به عنوان دستیار فعالیت کنند می توانند در دوره دستیار دندانپزشک شرکت کنند.

آیا این دوره دارای مدرک است؟

بله مدرک بین المللی معتبر.

ویژگی های مثبت دوره دستیار دندانپزشکی آکادمی ایرانی سرت

 1. جامع بودن مدرک
 2. صدور مدرک معتبر دو زبانه
 3. عدم نیاز به حضور دستیار
شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای دریافت مدرک دستیار دندان پزشک تاییدیه دکتر دارای کد نظام پزشکی الزامیست!

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید

مدارک مورد نیاز پس از ارسال عکس فیش واریزی جهت صدور مدرک
عکس از صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی و پاسپورت(اسم و فامیل ب لاتین)، عکس پرسنلی(باحجاب یا بی حجاب)، عنوان دوره، مکان آموزش، نام مربی(ب لاتین)، اسم آکادمی، آدرس و کد پستی، پیج اینستا و شماره تلفن