بازار کار این حرفه در سطح ملی و بین المللی بسیار داغ بوده و در آمد بسیاری را عاید متخصصین این حرفه می سازد. متخصصین این حرفه در بازار کار حرفه ی طلا و جواهر درکشورهای اروپایی و آمریکا بسیار پرمشتری بوده و درآمد بالایی را به خود اختصاص می دهند مبلغی حدود 56000 دلار سالانه میانگین در آمد یک طراح طلا و جواهر حرفه ای می باشد که گاها با توجه به میزان تجربه و سابقه ی این فرد در زمینه ی طراحی طلا افزایش پیدا می کند. از دیر باز تا کنون علاقه ی مردم به صنعت طلا و جواهر به صورت گسترده ای افزایش پیدا کرده و همواره خواهان زیادی داشته است . با توجه به طبع و سلیقه ی ایرانیان خوش ذوق و علاقه آنان  به زیور آلات هنری و خاص همواره بازار این حرفه با موفقیت همراه بوده  و مخاطبان خاص خود را دارد .

تاریخچه ی طلاسازی در ایران به چه شکلی است؟

ایران از لحاظ جغرافیایی بر کمربند معدنی قرار داشته و از منابع عظیم فلزات و کانیهای مختلف بر خوردار است. این موضوع باعث گسترش دانش و صنعت فلز کاری در ایران و خارج از ایران شده و موجبات گسترش هنر طلاسازی ایرانی در سطح جهانی را فراهم ساخته است به شکلی که مصریان ،بابلیان،هندیها با تمام پیشرفتهایشان در این زمینه نتوانستند بر ایرانیان پیشی بگیرند .  
از آن دوره آثارهنری ارزشمندی بر جای مانده که در حال حاضر در موزه های معتبر داخلی و خارجی و همچنین کلکسیون های بزرگ هنری قرار دارد. هنرمندان متعددی در این زمینه پیش از اسلام و بعد از اسلام وجود داشتند که در خلق اشیا تزیینی و زیورآلات مهارت خارق العاده ای داشتند . امروزه خلاقیت هنرمندان ایرانی بعد از دیدن آثارشان در موزه های مختلف تحسین بر انگیز است .مجسمه های مشهور بز بال دار، جام طلایی مارلیک و هزاران اثر تاریخی دیگر از ذوق ،هنر و مهارت خاص طلاسازان ایرانی سخن می گوید و درواقع جز اسناد تاریخی و کارنامه ی درخشان گذشتگان ما به شمار میرود .
اکثر سبک های هنری را میتوان نشات گرفته از زمان مادها دانست . بعد از بوجود آمدن سلسله ی عظیم هخامنشی ، سیر صعودی نزدیکی فرهنگها و تمدن ها به نقطه ی عطف خود رسید . پیشرفت هنر فلز کاری درزمان مادها و هخامنشی به دلیل پیوستگی این دو دوره ، مشخص نیست . توسعه ی اقتصادی و تبادل فرهنگ در زمان هخامنشیان به خلق آثار هنری بسیار ارزشمندی انجامید .که نمونه های بارز آن از پاسارگاد ،تخت جمشید ،همدان و شوش بر جای مانده است . جام طلای مارلیک نیز یکی از آثار شاخص بر جای مانده از این دوران می باشد .
در آغاز قرن بیستم صنعت طلا و جواهر سازی در ایران دچار تحول عظیمی شد . همانطور که لباس ایرانیان به دلیل رفت و آمد فراوان مردم به اروپا و تبادل فرهنگ دستخوش تغییراتی شد ، صنعت طلا و جواهر سازی نیز دچار دگرگونی شد و سبک های جدیدی از جمله جورجیایی ، ویکتوریایی و … در تولید مصنوعات و زیور آلات به کار گرفته شد.

البته همانطور که در تاریخ ایران ذکرشده بعد از به وجود آمدن سلسله ی پهلوی ، تزیینات جدیدی همچون چوگان جدید، جامه و تاجهای شاهی ساخته شد که  هم اکنون در موزه ی جواهرات نگهداری می شود .

در هر حال تاریخچه ی طلا و جواهر سازی در ایران ، سرشار از آثار تاریخی شاخص می باشد که موجبات غرور و افتخار سازندگان و هنرمندان این صنف را فراهم کرده  وهنرمندان ایرانی همواره توانسته اند با طراحی و خلق آثار بی نظیر و خاص ، توجه مردم در سراسر جهان را به خود اختصاص دهند. در حال حاضر طراحی طلا و جواهر از طریق کامپیوتر ، به یکی از ملزومات مهم در این عرصه تبدیل شده است .
به امید پیشرفت صنعت طلا و جواهر سازی در ایران و مطرح شدن آن در سطح بین الملل و همچنین تربیت هنرمندان برجسته و زبده ، موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان برگزار کننده ی دوره های آموزشی طلا و جواهر در سطح مقدماتی و پیشرفته می باشد .
در راستای ارتقا بخشیدن به دانش و تخصص هنرمندان ایرانی و علاقمندان به این رشته ی هنری همگام با رشد صنعت و تکنولوژی در این عرصه ، موسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان ، اقدام به برگزاری رشته های طراحی طلا و جواهر با نرم افزار کامپیوتری ویژه نموده است . این مرکز ارایه دهنده ی کلیه ی تکنیک و روش های آموزشی  طراحی طلا و جواهر در قالب نرم افزار بوده و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار دانش پذیران قرار می دهد .  
در گذشته غالبا طراحی طلا و جواهرات به صورت سنتی و یا گاها الگو برداری از زیور آلات دیگر انجام می شد که اولا کاری بسیار زمانبر بود ، ثانیا بعد از انجام کار در اکثریت موارد ، اشکالات ویژه ای در محل قرار گرفتن اجزای موارد تزیینی دیده می شد که بر طرف کردن انها به انجام کار از ابتدا می انجامید . در آنزمان هنرمندان و سازندگان طلا و جواهر می بایست از طریق آزمون و خطاهای بیشماری به کسب تجربه و خلق آثار زیبای هنری دست یابند که بسیار زمانبر و گاها مشمول صرف هزینه های بسیاری و دوباره کاری می شد .
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و بکارگیری آن در راستای ارتقا صنایع هنری طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر به رشته های پر طرفدار در بین علاقمندان و هنرمندان این صنعت تبدیل شد.

چرا یادگیری طراحی طلا و جواهر را نسبت به نوع سنتی آن ترجیح می دهیم ؟(امتیاز نرم افزار طراحی طلا و جواهر نسبت به نوع سنتی و دستی آن)

طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر نسبت به طراحی سنتی و روش قدیمی آن مزیت های بسیاری دارد که عبارتند از:

  • افزایش دقت ، سرعت و ظرافت در طراحی و رفع موانع و محدودیتهای طراحی جواهر به روش سنتی (با دست ) یکی از مهمترین ویژگیهای طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر می باشد .
  • توانایی کاهش وزن طلای ساخته شده به پایین ترین حد ممکن و ظریفتر نشان دادن آن
  • تعیین وزن طلا ، جواهرت مصرف شده در آن و تعداد برلیانهای مصرفی قبل از ساخت طرح و محاسبه ی قیمت تمام شده ی آن
  • توانایی انجام طرح پیش فرض از مدل طراحی شده قبل از انجام کار
  • مقرون به صرفه بودن و قیمت پایین ابزارهای مورد استفاده در طراحی با کامپیوتر نسبت به نوع دستی آن
  • طراحی با نرم افزار ماتریکس ،امکان ارایه ی طرح سه بعدی از مدل را قبل از شروع کار و رفع نقایص و اعمال تغییرات را در آن فراهم می آورد.
  • طراحی طلا و جواهر با نرم افزار های کامپیوتری ، روشی بسیار جدید در طراحی طلا و جواهر می باشد که اخیرا در ایران و در سطح جهان رواج زیادی پیدا کرده است.

در این نوع طراحی روند کار بدین صورت است که با استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی ،ساخت مجازی طلا و جواهر صورت گرفته و سپس با استفاده از دستگاههای پرینتر سه بعدی طرح اولیه آن چاپ و ساخته شده و بعد در فرآیند ریخته گری طلا ، مدل جدید تولید می شود.
اما  طراحی به روش سنتی از زمانهای پیشین به عنوان یک هنر اصیل و پایه در ساخت و تولید طلا و جواهر شناخته شده و هم اکنون نیز قابل استفاده می باشد . برای ساخت و تولید یک مدل طلا ، تمامی فرایند تولید از طرح اولیه آغاز می شود ، از هنر تجسم سازی و خلاقیت ذهنی ، توسط یک طراح با ایده های مختلف آغاز و سپس با بال و پر دادن به طرح و پروراندن ایده تبدیل به یک محصول جدید می شود .  
یک طراح ابتدا طرح را به شکل دقیق و با ابعاد منظم بر کاغذ ترسیم کرده و سپس آن را به هنرمندان طلا ساز سپرده تا آن را به یک جسم زیبای قابل استفاده تبدیل کند.

تا قبل از تولد نرم افزارهای طراحی طلا ، فرآیند ساخت و تولید یک قطعه طلای مصرفی بدین صورت بوده است. در فرم دیگر طراحی سنتی، سازنده بدون استفاده از قلم و کاغذ و طرح اولیه، ابتدا در ذهن خود طرحی را تجسم کرده و سپس با وسایل و ابزار دستی به ساختن ایده ی خود می پردازند.
اما در حالت سوم و با پیدایش نرم افزارهای طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر، اگر فردی ، تخصص و مهارت کافی برای رسم طرح اولیه ی ندارد و یا تجربه ی ساخت یک مدل طلا را با ابزار و وسایل سنتی دارا نیست، می تواند مستقیما با استفاده از کامپیوتر طرح خود را با نرم افزار کامپیوتر طراحی کرده و سپس با استفاده از دستگاه های تولید طلا آن را بسازد.  
مهم نیست که چقدر توانایی طراحی یک مدل روی کاغذ و یا مهارت کار با ابزار ساخت طلا را داشته باشید ، بلکه مهم توانایی در خلق یک اثر زیبا از تخیلات و تجسم ذهنی و ارایه مدل اولیه با استفاده از نرم افزار کامپیوتری می باشد، در نتیجه عدم توانایی کشیدن الگوی اولیه و یا ناتوانی در استفاده از ابزار طلاسازی هیچ تاثیری بر آموزش و یادگیری طراحی طلا و جواهر با نرم افزار کامپیوتری را ندارد و در واقع پیش نیاز این دوره ی هنری محسوب نمی شود. البته پر واضح است که دارا بودن تجربه و توانایی طراحی سنتی و یا طلاسازی کمک شایانی به یادگیری موارد آموزشی نرم افزار طراحی طلا و جواهر و همچنین درخشیدن در این زمینه ی هنری می کند.
به همین منظور موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان ، اقدام به برگزاری دوره های تئوری طلا و جواهر سازی با نرم افزار به صورت مقدماتی و پیشرفته نموده است .  
جهت شرکت در دوره ی طراحی طلا و جواهر مقدماتی و پیشرفته ، نیاز به هیچ دوره ی آموزشی پیش نیاز این دوره را نداشته و فقط توانایی کار با کامپیوتر در سطح ابتدایی و دانستن زبان انگلیسی به صورت کاملا ابتدایی لازم می باشد . اگر رشته ی تحصیلی شما هیچ ارتباطی با طراحی نداشته ، باز هم هیچ مشکلی در یادگیری این نرم افزار نخواهید داشت . اما مسلما اگر تجربه ی طلاسازی و طراحی طلا و جواهر را داشته و یا  رشته ی تحصیلی تان در زمینه ی طراحی صنعتی ، طراحی لباس ، هنر ، معماری ، نقاشی ، مجسمه سازی ،صنایع دستی ، کامپیوتر یا کلیه ی رشته های هنری باشد ،  یادگیری این نرم افزار بسیار راحت خواهد بود .

بازار کار حرفه ی طلا و جواهر در ایران چگونه است؟

ایران یکی از بزرگترین مصرف کنندگان طلا و جواهر در سطح بین المللی بوده و طبق آمار جهانی دارای رتبه ی 5 در این زمینه می باشد. بیش از 75% تولیدات طلا و جواهر در ایران به صورت سنتی انجام می شود اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی هر روزه ، سازندگان و تولیدکنندگان عرصه ی طلا و جواهرات ، به دلیل کاهش هزینه ها ، رغبت بیشتری برای استفاده از دستگاه های پیشرفته و کامپیوتر پیدا کرده اند . استفاده از ماشین آلات و دستگاه های کامپیوتری ( پرینتر ) نیازمند طراح کامپیوتر می باشد . از طرف دیگر افزایش سرعت پرینتر های سه بعدی نسبت به پرینتر های قبلی باعث شده که طراح های بیشتری برای هر دستگاه پرینتر سه بعدی لازم باشد . امروزه هر پرینتر نیازمند 5-4 طراح بوده و این در حالیست که در گذشته هر دستگاه فقط به 1 یا 2 طراح نیاز داشت . به همین دلیل بازار کار تخصص طراحی طلا و جواهر با نرم افزار هر روزه افزایش پیدا می کند.

بازار کار این حرفه در خارج از ایران چگونه است ؟

در حال حاضر در اغلب کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای بلوک شرق مثل تایلند ، چین ، هنگ کنگ و کره برای این رشته ی هنری بازار کار پر رونقی وجود دارد . در آمریکا و کانادا نیز به دلیل رشد گسترده ی هنر و تکنولوژی صنعت طلا و جواهر، در خواست طراح شرکت های تولید کننده بسیار زیاد می باشد و موقعیت های کاری بیشماری برای طراحان طلا و جواهر وجود دارد .
تنها با داشتن یک سیستم کامپیوتری لپ تاپ و یا دسکتاپ ،پس از گذراندن دوره ی آموزشی و دریافت مدرک معتبر دوره ، هم می توانید به صورت شخصی برای خودتان کار کرده و هم با همان کامپیوتر شخصی می توانید به صورت پروژه ای برای مشتریان و یا سازندگان و تولیدکنندگان این عرصه مشغول به فعالیت شوید . بعد از طراحی مدل اولیه ی خود ، فایل سه بعدی آنرا به تولیدکنندگان و سازندگان طلا تحویل داده تا طرح اولیه را با رزین ، نقره و یا طلا تولید کنند . پس برای شروع کار طراحی جواهر با کامپیوتر نیازی به سرمایه نخواهید داشت و یا اگر بخواهید به عنوان طراح طلا و جواهر وارد بازار کار این حرفه شوید ، در آن صورت دانش و تخصص شما سرمایه ی کاری شما بوده و نیازی به سرمایه ی مالی ندارید .  

مراحل طراحی طلا و جواهر کدام است؟ 

مراحل متعددی انجام می شود تا یک محصول طلا و جواهر ، تولید شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد. از مهمترین این مراحل  می توان به مرحله ی خلق ایده ی خاص  و ساختن فرم اصلی طلا اشاره کرد که بعد  از انجام کلیه ی مراحل ساخت و تولید، محصول طراحی شده  وارد بازار می شود. در گذشته ی نه چندان دور طرح اولیه، بوسیله ی  صنعتگر هنرمند به شیوه ی کاملا  سنتی و دستی  بوسیله ی  ابزار روی موم فلز نقره ، قالب سازی می شد و کار نهایی به منظور تولید نهایی و انبوه وارد دیگر مراحل تولید می شد.
تمامی انجام این مراحل با مهارت، دقت و تجربه ی بالا و البته اختصاص زمان زیادی همراه بوده است. در عصر حاضر همراه  با پیشرفت تکنولوژی و علم ، روش کار طلا سازی  در انجام مرحله ی قالب سازی تغییر به سزایی کرده و این قسمت  توسط نرم افزارهای روز طراحی طلا و جواهر دنیا ،نظیر ماتریکس و راینو انجام می شود، بدین شکل  که بعد از تایید و پذیرش ایده اولیه، طرح اولیه توسط افراد آموزش دیده و  متخصص در کار با نرم افزارهای  طراحی طلا به صورت مدل سه بعدی می شود و این مدل اولیه و ارایه شده  توسط دستگاه های به روز و پیشرفته ی دنیا با جدیدترین

تکنولوژی و متد روز دنیا ساخته شده و به عنوان قالب اولیه ی  اصلی به منظور طراحی و تولید انبوه طلا مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از نرم افزار طراحی طلا امتیازات خاص و منحصر به فردی دارد؛ از جمله ی آنها می توان به  افزایش سرعت و دقت، امکان کنترل وزن نهایی محصول ،کاهش درصد خطا، کیفیت بالای قالب اولیه ی طرح  و امکان ساخت سریع قالب های ظریف ، پیچیده و خاص اشاره کرد.
استفاده از این نرم افزارها در طراحی طلا و جواهر کمک بسزایی در افزایش کیفیت و ظرافت و همچنین کمیت تولیدات صنعت طلا و جواهر داشته است. البته استفاده از این روش و همچنین نرم افزارهای طراحی طلا نیازمند آموزش ، تخصص و کسب تجربه ی بالا در این زمینه است. با در نظر گرفتن این موارد  افراد علاقمند به این صنعت  با سرعت بیشتری نسبت به روش سنتی و قبلی آن می توانند به عنوان طراح حرفه ای طلا و جواهر وارد بازار کار شده و مشغول به فعالیت شوند. از نگاه من مدل سازی و طراحی دو جزء  ثابت و جدا نشدنی این حرفه به شمار میروند .

مراحل طراحی طلا و جواهر چگونه است؟ (چگونگی شکل گرفتن ایده ی اولیه ی طرح طلا )

دنیای طراحی دنیای بسیار پیچیده و گسترده ای است. اینکه چطور و چگونه یک مدل و یا ایده ی اولیه  به ذهن طراح طلا و جواهر می رسد گاه به صورت کاملا آگاهانه و گاه به صورت کاملا ناخودآگاه است. در پاره ای از موارد طراح با در نظر گرفتن یک هدف و چارچوب فکری اولیه ی مشخصی با الگوبرداری  از زمینه های مختلفی مانند حیوانات، طبیعت، آداب و رسوم ،گرایش های مذهبی، در نظر گرفتن آیین های متفاوت قوم های مختلف ، اسطوره های تاریخی مهم کشور و یا استعانت از سبک های مختلف هنری و … به خلق ایده ی اولیه ی طلا می پردازد اما گاه یک  اتفاق خاص،  داستان یا طرح یک کتاب، یک تابلو نقاشی زیبا و یا حتی قسمت کوچکی از یک داستان مطرح شده ،می تواند جرقه ایده اولیه ی طلا را در ذهن طراح  رقم بزند. البته بحث طراحی طلا  را می توان به دو قسمت عمده تقسیم کرد: Design & Redesign) مرحله ی طرح اولیه و طرح مجدد )

 

در مرحله ی طرح اولیه بعد از در نظر گرفتن نیاز افراد و همچنین زیبایی طرح  ،  طرح جدید  و ایده ی اولیه ی محصول بو جود می آید  اما در مرحله ی طرح مجدد روش به شکلی دیگر است. به عنوان مثال در مقوله ی طراحی طلا و جواهرات گاها یک طرح خاص در بازار با استقبال بی نظیر مردم مواجه می شود و در این مرحله نیاز به ادامه ی  همان سبک و سیاق و حفظ اصول اولیه طرح وجود دارد و گاه طرح ارایه شده در بازار به علت وجود بازخورد های مشتری نیازمند تصحیح طرح و ارایه ی طرحی مجدد می شود.
از این جهت ، پس از جمع آوری اطلاعات و بازخورد های مشتری و همچنین بررسی های ظریف و دقیق در جهت به حداقل رساندن نکات منفی طرح و تقویت نکات مثبت آن ، نهایت تلاش طراح به کار گرفته می شود تا بهترین و زیباترین محصول را ارایه داده و منجر به جذب رضایت و همچنین ارضاء  حس زیبا دوستی مشتریان شود.

طراحی طلا و جواهر بر اساس سلیقه های مختلف و سن افراد چگونه است؟

بعضی اوقات یک طراح فقط برای یک فرد خاصی طرح درخواستی را ارایه می دهد اما بعضی اوقات برای افراد یک جامعه . هنگامیکه طراحی طلا برای یک فرد خاص انجام شود، کار به مراتب بسیار آسان تر است، چرا که سلیقه و نیاز او کاملا واضح و مشخص است اما هنگامی که طراح می خواهد برای سلیقه جمعی کار کند، ، بایستی به نکات بسیار ظریفتر و ریز تری توجه کند که نهایتا مقبولیت طرح افزایش یابد. اولین نکته ی که باید از سمت طراح مورد توجه قرار گیرد ، شناخت گسترده و  کامل بازار هدف و همچنین توجه به فاکتورهای موثر بر طراحی طلا  مانند رده سنی کلیه ی افراد است.
بخش اعظم مشتریان طلا و جواهر ، خانم ها هستند. مطمئنا طرح طلایی را که یک خانم جوان و شیک   می پسندد با طرح مورد پسند خانمی میانسال و یا یک نوجوان کاملا فرق می کند، در نتیجه سعی گروه آموزشی موسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان بر این است که با بررسی و مطالعه ی جزیی و گسترده ی سلایق افراد و همچنین نیازهای رده های سنی مختلف ، بررسی ویژگی های روانشناختی افراد مختلف در رده های سنی متفاوت ، فاکتورها و عوامل جذاب طرح های خاص طلا ، مطابق با مدل ها و طرح های جدید و به اصطلاح مد روز  و البته مطالعه و بررسی بازار داخلی و خارجی بتواند تمامی سلایق افراد مختلف در نوع آموزش طراحی طلا و جواهر پوشش داده و موجبات رضایت خاطر آنها را فراهم آورد .با ما همراه باشید تا بهترین آموزش را در نرم افزارهای طلا و نقره مطابق با اخرین طرح های مد روز ،تجربه کنید.

کار با نرم افزارهای طراحی طلا و جواهر (ماتریکس و….) چگونه است ؟

در این نمونه از طراحی های طلا و جواهر ، بوسیله ی نرم افزارهای خاص سه بعدی ،ابتدا طراحی طلا انجام شده و سپس مدل سازی آن صورت می گیرد . در واقع ساخت مجازی طلا صورت می گیرد . و بعد از انجام این مرحله از طریق دستگاههای چاپ سه بعدی ، طرح اولیه ی آن چاپ شده و بعد در مرحله ی بعدی یعنی مرحله ی ریخته گری ، قطعه طلای طراحی شده و یا جواهر خاص تولید خواهد شد .
اما طراحی طلا به روش سنتی و کلاسیک آن از گذشته ی دور تا به امروز به عنوان یک هنر و تخصص پایه ای مورد توجه قرار گرفته و در تولید و طراحی زیور آلات قیمتی نقش به سزایی دارد .
به منظور تولید محصول در یک زمینه ی خاص ،تمامی مراحل ابتدا از یک طرح آغاز می شود . از یک خلاقیت و یا یک ایده ی ناب توسط یک فرد با ذوق و هنرمند و دارای ایده های خاص ،این شخص با پرورش ایده در ذهن فعال خود و همچنین شاخ و برگ دادن به آن می تواند خالق یک اثر هنری و یا محصول جدید شود .
امروزه کار طراحی و پرورش ایده را در زمینه ی طراحی طلا و جواهر ،نرم افزارهای طراحی طلا و جواهر به عهده دارند و به یکی از ضروری ترین ارکان های این صنعت تبدیل شده اند.

مخاطبان دوره آموزش طراحی طلا و جواهر چه کسانی هستند ؟

در این زمینه کلیه ی فارغ التحصیلان و دانشجویان طراحی صنعتی ، طراحی لباس ، مد ، هنر ، هنرهای تجسمی ، معماری ، نقاشی ، گرافیک ، صنایع دستی ، قالیبافی ، و ……… و همچنین تمامی افرادی که به واسطه داشتن طبع هنری و دید خلاقانه علاقمند به این رشته ی هنری ظریف و خاص می باشند .

قبل از کار با نرم افزار طراحی طلا و جواهر باید چه مهارتهایی داشته باشیم ؟

اگر در هیچ رشته ی دانشگاهی تحصیل نکرده باشید و یا رشته ی تحصیلی شما ، هیچ ارتباطی با هنر و طراحی نداشته

چگونه می توانم یک طراح طلا و جواهر شوم ؟

متاسفانه هنوز رشته طراحی طلا و جواهرات در ایران به شکل یک رشته کاملا مستقل دانشگاهی ارائه نشده است و متاسفانه به علت  عدم وجود این رشته در دانشگاه ها در مقایسه با دیگر کشورها باعث شده قادر نباشیم که از میزان استعدادهای عظیم  بالقوه ی افراد خصوصا جوانان در صنعت طراحی طلا و جواهر بهره بگیریم. به طور کلی این  هنر شاخص  یکی از زیر مجموعه های رشته ی  طراحی صنعتی می باشد.
کلیه ی مستعدین و علاقمندان به حرفه ی طراحی طلا و جواهر باید شیوه ی آموزش  و تحصیل خود را به شکلی هدایت کنند تا بتوانند در این زمینه مهارتهای ضروری و لازم را کسب کرده و بتوانند به شکل عملی طرح را به اجرا در آورند .  اما قطعا و صرفا این امر امکانپذیر نیست چرا که طراحی صنعتی در دانشگاه های ایران به صورت کلی و تئوری  تدریس می شود.
البته تعداد زیادی آموزشگاه و مراکز آموزشی معتبری در زمینه های مختلف صنعت طراحی طلا و جواهر  مشغول به برگزاری دوره های آموزشی هستند که در این شرایط می تواند تکمیل کننده ی  مناسبی برای تخصص و مهارت مستعد ین و علاقمندان به این رشته شده و زمینه ی ورود آنها به بازار کار و کسب در آمد را مهیا سازد .

باشد ، باز هم به واسطه ی طبع هنری و علاقه ی خودتان به این هنر ، می توانید در این زمینه موفق شوید و در یادگیری این حرفه هیچگونه خللی برای شما ایجاد نمی شود.
بسیار واضح است که اگر تجربه ی قبلی در زمینه ی طلا سازی ، جواهر سازی ، سنگ شناسی و یا مخراج کاری دارید ، و یا در یکی از زمینه های تحصیلی که در بالا ذکر شد ، تحصیل کرده باشید ، بالطبع بسیار راحت  تر تمامی موارد دوره ی طراحی طلا و جواهر را فرا خواهید گرفت .

آیا از نرم افزار ماتریکس هم می توان برای طراحی طلاهای سنتی امروزی ایرانی استفاده کرد؟

با توجه به اینکه این نرم افزار می تواند کلیه ی طرح های ذهنی شما را به حالت واقعی در آورده و آنها را عینیت بخشد ؛ پس هیچ تفاوتی بین طراحی  طلاهای امروزی دست ساز و سنتی و همچنین طلاهای بازاری و وسیع در میزان تولید وجود ندارد. از طریق نرم افزار طراحی طلا و جواهر ، بعد از گذراندن دوره ی آموزشی ، می توانید در زمینه ی طراحی طلا به سبک های مختلف امروزی و دیرین ، سنتی و مدرن و … بسیار حرفه ای و کارآمد عمل کرده و نظرهای بسیاری از مشتریان خاص و خوش ذوق را به خود جلب کنید .

میزان اثر  استفاده از  نرم افزارهای طراحی طلا جواهر در تولید محصول با کیفیت چیست؟

از آنجایی که کار طراحی طلا به روش سنتی و دستی بسیار وقت گیر و زمانبر است و همچنین ظرافت خاص کلیه ی محصولات در این زمینه به طور بسیار کامل لحاظ نمی شود ، استفاده از نرم افزارهای طراحی طلا و جواهر در تولید انبوه قطعات خاص طلای با کیفیت بسیار موثر است .

آیا طراحی طلا و جواهر درآمد خوبی دارد ؟

اگر مصمم هستید شغل  طراحی طلا  را انتخاب کنید ، بسیار جای تبریک دارد چرا که این شغل جز یکی از پول ساز ترین شغل های جهان محسوب می شود .در رتبه بندی مشاغل بین المللی شغل طراحی طلا ، به عنوان  یکی از پنج شغل پردرآمد در سطح بین المللی معرفی می شود . از لحاظ بدنی نیز شغل بسیار کم زحمتی محسوب می شود اما از نظر هوش و حواس نیازمند ضریب هوشی بالا و همچنین حوصله ی بسیاری می باشد .
اگر به عنوان یک طراح طلا و جواهر شروع به کار کنید ابتدا به درآمدی حدود 2 تا 5 میلیون تومان درماه روبرو می شوید و حال آنکه اگر حرفه ای شده و خاص عمل کنید این مقدار به ماهی 7 تا 10 میلیون تومان هم می رسد .  از لحاظ ساعات کاری نیز این حرفه بسیار مناسب و معقول می باشد. بدین شکل همواره یک شغل شیک و بی دردسر و پردرآمد خواهید داشت .
الگوهای جدید طراحی طلا و جواهر را از کدام منابع تهیه کنیم ؟ ( ایده یابی مناسب برای طراحی طلا و جواهرات )
در بسیاری از موقعیتها ، باید دید که صرف نظر از سن و موقعیت افراد ، چه طرح هایی برای اکثریت افراد خوشایند و یا ناخوشایند جلوه می کند . در زمینه ی طراحی طلا تمامی طرح هایی که برای شما جالب و خاص جلوه می کند بسیار مهم است . خوشایند بودن طرح های طلا و جواهر نزد بسیاری از اشخاص به شما کمک می کند که بهترین ایده را به منظور ساخت و طراحی قطعه طلای زیبا بکار برده و محصولی خاص و منحصر به فرد خلق کنید .
بازدید از گالری ها ، موزه ها و نمایشگاه ها، روشی عالی برای خلق ایده های خاص است. حتی اگر خارج از شهرهای بزرگ و پایتخت زندگی می کنید، با بازدید  و ریز بینی از در دسترس ترین موزه ی شهرتان می توانید ایده های بسیاری بیافریند. باقیمانده  های شیشه ها و یا مدل های  زیور آلات قدیمی ، همچنین آثار صنعتی بومی و یا باقیمانده های دوران دیرین ، منابع وسیعی برای الهام گیری و خلق محصول  هستند.

اگر شانس بازدید از موزه های  خاص و بزرگ تر را دارید، می توانید به قسمت های ویژه جواهرات و زیور آلات  بروید.

همچنین از بخش کارهای خاص فلز کاری و آهنگری دیدن کنید که شامل آثار خاص مختلفی از قطعات کوچک معماری گرفته تا قطعه های طلا و جواهرات می شوند. همچنین وجود قطعاتی مانند جنگ افزارهای نظامی، چاقو ها ، شمشیرها، سرویسهای چای و قهوه خوری، ظروف کاربردی و تزیینی و همچنین چراغ های شکسته و  زنگ زده نیز قابل توجه  و تمرکز هستند.
برای ایده گرفتن و آغاز اینکار ابتدا موضوعی که قصد بازدید از آن را دارید از قبل مشخص کرده و  سپس نقشه موزه و مکان هایی را که قصد دیدن آن را دارید ، تهیه کنید. همیشه قسمت هایی را که فکر می کنید خاص تر هستند اول بازدید کنید. از مواردی که برایتان جالب و جذاب هستند، یادداشت تهیه کنید .
هنگامی که  یک قطعه طلا و جواهر خاص  را وارسی می کنید، بسیار با دقت و موشکافانه  به آن توجه کنید  و روش های ساخت آن را حدس بزنید . به تمامی نقاط لحیم شده ، تعمیر و اتصالات قطعه ها توجه ویژه  کنید و از در صورت نیاز از مسئول موزه ، اطلاعاتی در مورد آن بگیرید . گرفتن تمامی این اطلاعات  به شما کمک می کند که متوجه شوید که قطعه های طلا و جواهر  چطور ساخته شده اند.
به تمامی تصویرهای  جواهرات و قطعات طلا  در کتاب ها دقت کنید و سعی کنید از آن ها الهام بگیرید. اما همیشه سعی کنید که  چیزی جدید و خاصی به آن اضافه کنید . در زمینه ی طراحی طلا و جواهرات عادت کنید که ایده های  خاص خود را جمع آوری و یادداشت کنید.

تمامی کارتها و تصاویر خاصی را که جمع آوری نموده اید در جای خاصی در دسترس داشته باشید تا در هنگام صرف قهوه ، یا نهار و … نگاهی به آنها بیاندازید و الهام بگیرید .
تصاویر خاص و  جالب مجلات انتخاب کرده و از آنها آرشیوی تهیه کنید و یا در کامپیوتر شخصی دانلود کرده و اسکن نمایید.

ایده های ساخت طلا و جواهر از کجا می آیند؟

همواره موزه های محلی و کوچک دارای اشیا خاص بومی می باشند که منبع بینظیری برای تولد ایده به حساب می آیند.
بازدید از گالریهای هنری و نمایشگاه های مرتبط نیز می تواند مکان خاصی برای الهام گرفتن باشد . آتلیه های دایمی و موقت نیز مشتمل بر آثار خاصی هستند که می توانند کمک ویژه ای به خلق طرح خاص شما محسوب شوند.
مجلات جدید و به روز و حاوی اطلاعات و تصاویر کلیه ی محصولات جدید و شاخص طلا و جواهرات و همچنین برندهای خاص می توانند کمک شایانی در خلق آثار هنری داشته باشند .
اینترنت و تصاویر کتابهایی که اطلاعات مفصلی در رابطه با جواهرات و طلا دارند نیز یکی از گزینه های عالی در خلق آثار جدید محسوب می شوند.
هر روز در این زمینه  تمرین و بازهم تمرین کنید تا شیوه ی خاص و منحصر به فرد خودتان را بیافرینید . در این زمینه قوانین دست و پاگیر و سختی وجود ندارد، این یک سفر خاص به اعماق درونتان می باشد ، چیزهایی که شما را صدا می کند ، مواردی که برای شما هیجان انگیز و خاص می باشد ، و یا شیوه های جدید متفاوت نگریستن به اشیا.
در هر مکانی که زندگی می کنید و یا پیاده روی می کنید ، کاملا به اطرافتان نگاهی ویژه بیندازید. توجه به جزییات و

موارد غیر خاص ، موارد روزمره معمولی و …. می تواند به شما در خلق آثار هنری کمک به سزایی کند. سایه ها و نور را ببینید، به مسیر درختان در هنگام پیاده روی دقت کنید، انعکاسهای شیشه را در اطرافتان ببینید. و …….. و مطمئن باشید توجه به تمامی این ظرایف بر کلیه ی ایده های شما تاثیر خواهد گذاشت. یک طراح حتی می تواند از تصویر زیبای یک گل نرگس و یا ارکیده الهام بگیرد . انحناهای خاص و فرم های منحنی می تواند به وجود آورنده ی یک انگشتر زیبا ی جواهر باشند . ساختمان ها ، انحناهای موجود ، ستون ها و .. می توانند منبع موثری در تولد ایده باشند . طبیعت ، مد روز ، فرهنگ ها ی مختلف جهان ، آداب و رسوم ، پارچه و بافت ، اشیای طبیعی ، تصاویر سه بعدی و موارد بسیار دیگری از این قبیل در شکل گرفتن ایده ها بسیار موثر هستند.

 
شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید

مدارک مورد نیاز پس از ارسال عکس فیش واریزی جهت صدور مدرک
عکس از صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی و پاسپورت(اسم و فامیل ب لاتین)، عکس پرسنلی(باحجاب یا بی حجاب)، عنوان دوره، مکان آموزش، نام مربی(ب لاتین)، اسم آکادمی، آدرس و کد پستی، پیج اینستا و شماره تلفن