وظایف کمک پرستار چیست؟

کمک پرستار(بهیار) یا بهورز، زیر مجموعه کادر پرستاری است. بهیاران جزو اولین کسانی هستد که در بیمارستان به بیماران کمک می کنند. آن ها دارای برخی مهارت های به خصوص هستند و وظایف مخصوصی برعهده دارند در حالی که نسبت به پرستاران و پزشکان کمتر درگیر کارهای خطیر و ریسک دار هستند. بهیاران باید دارای مهارت ارتباطی، مهارت فیزیکی و برای ارتباط بیشتر و راحت تر و تسکین دادن به بیماران هستند.

سخت کوشی در بهیاری بسیار مهم است زیرا ممکن است گاهی کار ها در شرایط سخت و طولانی باشند در این شرایط آن ها نباید روحیه خود را از دست داده و باید کار های خود را جلو ببرند. بهیاران می توانند در خانه های بهداشت ، بیمارستان ها ، مراکز بهداشتی روستایی ، و اورژانس های جاده ای وشهری به خدمت بپردازند.

البته گفتنی است که بهیاران دستیار پزشک هستند و با نظر آن ها عمل میکنند . بهیاران همچنین می توانند در صورت دارا بودن شرایط خاص به پرستاری تغییر رشته داده و به پرستاری مشغول شوند که این تغییر خود دارای شرایط و ضوابط خاصی است که هر ساله اعلام می گردد .در ادامه به بررسی برخی وظایف بهیاران می پردازیم تا با آن ها آشنا شویم.

شایان ذکر است که این وظایف را همه بهیاران مجبور نیستند انجام دهند چرا که با نظر پرستار و پزشک برخی از این وظایف را به عنوان مسئولیت پذیرفته و بقیه وظایف را دیگر بهیاران انجام می دهند

شرایط کار کمک پرستاری در کشور ما به قدری مساعد است که افراد زیادی را به فکر اخذ مدرک کمک پرستاری انداخته است. آینده شغلی ایده آل این مهارت می تواند عاملی برای پر مخاطب شدن این دانش در کشور باشد. در این بین مراکز و موسسات عدیده ای هم به برگزاری دوره های کمک پرستاری و اعطای مدرک آن اقدام کرده اند. مدرک کمک پرستاری می تواند شرایط مناسبی را در بازار کار برایتان ایجاد کند. اما این مدرک به تنهایی کافی نیست. مانند هر مهارت دیگری، شما باید در کنار داشتن مدرک، به مهارت های لازم در حوزه مد نظر مسلط باشید تا بتوانید جایگاه خود را در محیط کار مستحکم سازید. ما برای موفق شدن در این زمینه یاری تان خواهیم کرد.

پذیرفته شدن در دانشگاه در رشته هایی نظیر پرستاری، کمک پرستاری و بهیاری برای همه افراد مقدور نیست. اما علاقه زیادی به این رشته ها وجود دارد و باید راهی برای کسب مهارت های لازم در افراد علاقه مند وجود داشته باشد. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که به دنبال کسب مدرک بهیاری می باشید، با مطالعه ادامه این مطلب، به راهی مطمئن برای رسیدن به این هدف دست پیدا خواهید کرد. امروزه موسسات مهارتی زیادی هستند که اقدام به برگزاری این دوره ها و ارائه مدرک بهیاری نموده اند. شما می توانید با شرکت در این دوره های مهارتی و عملی، با این دانش به طور کامل آشنا شوید. اما برای موفق شدن در این حوزه و ورود سریع به بازار کار، در نظر گرفتن فاکتورهایی الزامی است که در ادامه به توضیح آنها پرداخته ایم.

چگونه مدرک بهیاری بگیرید؟

در پاسخ به این پرسش که چگونه مدرک بهیاری بگیرید؟ باید گفت که شما می توانید با شرکت در دوره های علمی و عملی کمک بهیاری موفق به این کار شوید. اما باید در نظر داشت که دوره مورد نظر شما حتما شامل موارد زیر باشد:
نمونه گیری، احیا، پانسمان، آنژویکت، وصل کردن سرم و تزریقات، تست قند و فشار خون و …
هم چنین مدرک بهیاری که در انتهای دوره به شما عرضه می شود، دارای اعتبار بالا بوده و در بازار کار امتیاز مثبتی برایتان محسوب شود.

ثبت نام دوره بهیاری

با ثبت نام دوره بهیاری در آکادمی ایرانی سرت، ضمن اینکه کلیه موارد علمی نام برده شده به شما آموزش داده می شود، می توانید از آموزه های اساتید با تجربه و خبره این موسسه بهره مند شوید. کلیه مطالبی که با ثبت نام دوره بهیاری در ایرانی سرت به شما عرضه می شود، منطبق بر نیازهای روز بازار کار می باشد.

حقوق بهیاری

به عنوان فردی که مدرک این مهارت را دریافت می کند، شما می توانید به سرعت جذب بازار کار شوید. حقوق بهیاری با توجه به مدت زمانی که در این حرفه مشغول بوده اید و مهارت و تجربه ای که اندوخته اید، متغیر است. هم چنین ساعت کاری شما تعیین کننده میزان حقوق بهیاری خواهد بود. این مژده را به شما خواهیم داد که با کسب تجربه در این مهارت می توانید درآمد های مناسب و راضی کننده ای را کسب کنید.

مدرکی که ازآکادمی ما دریافت میکنید شامل امتیازهای زیادی است که شما میتوانید از آنها استفاده کنید یکی از آنها مهاجرت است شما میتوانید مدرک بین المللی بهیاری یا کمک پرستاری دریافت کنید.

آکادمی ایرانی سرت با ارائه مدارک و دوره های آموزشی حضوری و آنلاین شما را در این راه همراهی خواهد کرد در صورت سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

وظایف کمک پرستار یا بهیاری
بهیاران شرایط متفاوت تری نسبت به بقیه کادر درمان دارند، وظیفه آن ها بیشتر جنبه خدماتی و آرامش بخشی به بیماران دارد. در زیر به وظایف بهیاران که در منشور حقوق مبتنی بر پرستاری آمده به طور کامل می پردازیم
– کسب دستور از سرپرستار یا پزشک
– کمک در امر پذیرش ، ترخیص و انتقال بیماران از مراکز بهداشتی درمانی و انتقال درون بیمارستانی
– رسیدگی به نیاز های بهداشتی بیماران : رفع نیاز های بهداشت پوست و مو و بهداشت دهانی
– کمک به رفع نیاز های تغذیه ای: کمک در خوردن غذا ببه بیماران فاقد توانایی خوردن و یا تغذیه به وسیله لوله معده ( گاواژ )
– تامین نیازهای مربوط به سرویس بهداشتی مددجو
– کمک به تثبیت درجه حرارت بدن با استفاده از پاشویه، دارو،کیف آبگرم و
– رسیدگی به تخت مددجویان و مرتب نمودن آن ها و برانکارد
– کمک به مددجویان فاقد توانایی راه رفتن برای خروج یا کار های دیگر
– کنترل علایم حیاتی ،مانند نبض ،درصد اکسیژن و ثبت آن ها
– گرفتن نمونه های آزمایشگاهی مثل خون
– حضور در تحویل شیفت به بهیار دیگر و گزارش دادن اقدامات انجام شده
– برقراری ارتباط موثر و مداوم با مددجویان با ملاحظات حال آنان و گزارش کردن آنان
– ثبت دقیق مراقبت های انجام شده بطور دقیق از مددجویان در پرونده آن ها
– انجام آمادگی های قبل و پس از عمل جراحی بر اساس استانداردهای موجود پرستاری
– آماده سازی مددجو جهت ترخیص

– آماده کردن بیمار جهت انجام معاینات پزشکی با رعایت منشور حقوق بیمار شامل ( برقراری ارتباط با مددجو / در وضعیت صحیح قرار دادن بیمار / بر داشتن پوشش از محل معاینه و در معرض قرار دادن برای پزشک / حفظ محیط مناسب جهت معاینه / در دسترس قرار دادن وسایل معاینه )
– آماده کردن وسایل جهت ضد عفونی کردن آن ها
– انجام فرآیند های پس از کار های پزشکی مانند تعویض پانسمان، انجام نوار قلب، کشیدن بخیه، تزریقات( عضلانی ، زیر پوستی ، داخل پوستی ، تزریق واکسن ) و کمپرس ها تحت نظارت مسئول شیفت
– کمک در امر توانبخشی مددجو ( مانند کمک در بکاربردن چوب زیر بغل و پروتزها )
– انجام و مشارکت در امور مراقبت از جسد طبق موازین شرعی
– حفظ امنیت بیمار در برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی

– شرکت در کلاس های بازآموزی و دوره های تعیین شده
– انجام دستورات سرپرست شیفت
 
تفاوت کمک پرستاری (بهیاری) با پرستاری:
بهیار یا کمک پرستار همانطور که گفتیم بیشتر جنبه خدمات به بیماران را دارد. این خدمات باید مطابق با دستور و قانون باشد.پرستاران با انجام خدمات پزشکی و با توجه به دانش پزشکی شان، بقیه کار ها نظایر آن چه در بالا تحت عنوان وظایف کمک پرستار گفته شد همچون، انجام آزمایش، بررسی و ثبت حال بیماران و گزارش نویسی آن ها، و رسیدگی به بیماران را به بهیاران واگذار می کنند و بهیاران از این حیث مکمل کار های درمانی پزشکان و پرستارانند تا راحتی و آرامش بیماران را در بیمارستان یا مراکز درمانی دیگر تامین کنند.
  • علت دیگر، پر مشغله بودن پرستاران و عدم رسیدگی به بیماران در زمان مناسب است، پس وجود ارگانی مخصوص برای رسیدگی دایم و ثبت حال بیماران و گزارش دادن حال آن ها ضروری است که همچین ارگانی وجود داشته باشد. قوانین بهیاری توسط وزارت بهداشت و آموزش پزشکی تدوین شده و گزارش می گردد.همچنین بهیاران جهت بهداشتی نگه داشتن محیط و بیماران آموزش های خاص می بینند که  انجام آن ها برای بیمارستان یا مراکز درمانی امری حیاتی  بسیار مهم است .
  • بهیاران می توانند با ارتباط بیشتر و عاطفی تر با خانواده بیمار و خود بیمار حال اورا جویا شده و از نکاتی که شاید پرستار متوجه نشده باشد را به سرپرست خود خبر داده و کمک شایانی به بیمار کنند .تمامی بهیاران باید این را در نظر داشته باشند که ممکن است محیط های مختلف را تجربه کنند و باید توانایی های خود را همواره بروزکنند تا بتوانند در وقت خود از آن توانایی ها استفاده کنند.
شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید

برای دریافت مدرک کمک بهیار تاییدیه دکتر دارای کد نظام پزشکی الزامیست!

مدارک مورد نیاز پس از ارسال عکس فیش واریزی جهت صدور مدرک
عکس از صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی و پاسپورت(اسم و فامیل ب لاتین)، عکس پرسنلی(باحجاب یا بی حجاب)، عنوان دوره، مکان آموزش، نام مربی(ب لاتین)، اسم آکادمی، آدرس و کد پستی، پیج اینستا و شماره تلفن