انرژی درمانی

انرژی درمانی چیست؟

انرژی درمانی که در زبان لاتین با عبارت‌های Energy medicine و Energy Healing شناخته می‌شود، در گذشته اسامی متفاوت و غیر خوشایندی داشت.

در واقع انرژی درمانی در سال‌های نه چندان دور به نام‌هایی از قبیل طب نامرسوم و طب حاشیه معروف بود. اما امروزه نام‌های جدیدی از قبیل طب جایگزین را روی آن گذاشته‌اند.

انرژی درمانی به نوعی یک روش درمانی جدید و نوین محسوب می‌شود که از دید عده‌ای به شدت تاثیرگذار است و از نگاه سایرین هیچ تاثیری بر بهبود بیماری‌های روحی و جسمی ندارد.

اگر بخواهیم صادقانه بیان کنیم، باید بگوییم که انرژی درمانی تاثیر غیرقابل انکاری بر روح و روان انسان می‌گذارد اما هیچ تاثیری در روند بهبود بیماری‌های جسمی از قبیل سرطان نخواهد داشت.

خلق‌وخو و سبک زندگی چیزهایی هستند که تحت تاثیر انرژی درمانی قرار می‌گیرند و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند.

بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند در هنگام بروز بیماری‌های جسمی، انرژی درمانی باید در کنار درمان‌های پزشکی انجام شود تا روح و روان فرد را آرام سازد و با کاهش اضطراب و استرس فرد، روند درمان جسمی را بهبود ببخشد.

روش‌های مختلف انجام انرژی درمانی

برای این‌که بتوانید بیشتر در مورد انرژی درمانی اطلاعات کسب کنید، آشنایی با انواع روش‌های آن الزامی است. این روش‌ها عبارت هستند از:

انرژی درمانی به کمک صدا

یکی از شاخه‌های انرژی درمانی، انجام فرآیند درمان به کمک صدا است. در این روش از صداهایی استفاده می‌شود که قبلا ضبط شده‌اند.

شخصی که انرژی درمانی به کمک صدا انجام می‌دهد، دو صدای مختلف با فرکانس گوناگون را در دو گوش شخص قرار می‌دهد تا فرد با تمرکز بیشتر، تنها شنونده صدای مورد علاقه خود باشد.

آرامش عمیقی که شخص در هنگام صدا درمانی دریافت می‌کند، غیرقابل انکار است. اما باید بدانید که این روش درمانی هیچ تاثیری در بهبود بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان نخواهد داشت.

از مزایای این روش انرژی درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود یافتن خلق‌وخو
 • افزایش آرامش و کاهش سطح اضطراب
 • خواب بهتر
 • بهتر شدن عملکرد حافظه
انرژی درمانی به کمک الکترومغناطیس

در علم پزشکی از انرژی الکترومغناطیسی در قالب ام‌آر‌آی، اشعه مادون قرمز، لیزر و تدابیر دیگر استفاده می‌شود که همه به اثبات رسیده‌اند.

اما انرژی الکترومغناطیسی کاربردی در انرژی درمانی، از داروهای جایگزینی نشات گرفته است که برق ولتاژ پایین، میدان مغناطیسی و امواج رادیویی شامل آن نمی‌شوند.

شاید خیلی از افراد برای درمان بیماری‌های خود به سمت میدان درمانی الکترومغناطیسی بروند اما باید بدانند که تاثیر مثبت آن بر روند بیماری هنوز توسط هیچ کسی تایید نشده است.

انرژی درمانی به کمک موسیقی

یکی از شاخه‌های مهم و کاربردی انرژی درمانی، انجام فرآیند بهبود بیمار به کمک موسیقی است که اصطلاحا به آن موسیقی درمانی می‌گویند.

بیماران سرطانی که به خاطر شرایط روحیه خود را می‌بازند، می‌توانند به کمک موسیقی درمانی کیفیت اولیه زندگی خود را مجددا به دست آورند و پیشرفت در بهبود بیماریشان را تجربه کنند.

بد نیست بدانید کسی که در جلسات موسیقی درمانی شرکت می‌کند، کارهایی از قبیل موارد زیر انجام خواهد داد:

 • گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه خود
 • نواختن به کمک آلات موسیقی
 • ساختن و نوشتن آهنگ
 • بررسی اشعار موسیقی‌های روز دنیا

از مزایای انجام موسیقی درمانی در دوران سرطان و بیماری‌های سخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم کردن راحتی و آرامش برای شخص بیمار
 • کاهش دردهای مربوط به روش‌های درمانی دیگر از قبیل شیمی درمانی
 • بهبود کیفیت زندگی بیمار
 • دور کردن بیمار از حالت‌هایی مانند استفراغ، تهوع و موارد مشابه
انرژی درمانی به کمک لمس

لمس ملایم بدن بیمار توسط کسی که انرژی درمانی انجام می‌دهد، لازمه این روش خواهد بود. طی انجام لمس درمانی که نام دیگر انرژی درمانی به کمک لمس است و در واقع با عنوان لاتین TT شناخته می‌شود، یک پزشک متخصص در این زمینه انرژی شفابخش دستان خود را به بدن فرد بیمار منتقل می‌کند.

این روش درمانی اولین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی و توسط یک شخص آمریکایی معرفی شد و امروزه هزاران هزار پرستار در حال آموزش دیدن این روش درمانی هستند.

شاید انرژی درمانی به‌طور کلی مورد تایید قرار نگرفته باشد اما ناگفته نماند که در حال حاضر بسیار مورد استقبال بیماران گوناگون قرار گرفته است.

انرژی درمانی به کمک معنویات

این شاخه از انرژی درمانی شباهت زیادی به لمس درمانی دارد. با این تفاوت که در لمس درمانی حتما باید پزشک و پرستار متخصص در این زمینه با لمس بدن بیمار، انرژی‌های مضر را از او دور و انرژی‌های مثبت را جایگزین کنند.

اما در شفای معنوی که نام دیگر انرژی درمانی به کمک معنویات است، نیاز به تماس لمسی نیست و همچنین شفابخشی روانی و انرژی درمانی از راه دور ممکن خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد که انرژی درمانی به معنویات، تا کنون کمکی به بهبود بیماران سرطانی نکرده است.

انرژی درمانی به کمک چاکراها

در این شاخه از انرژی درمانی که به عنوان چاکرا درمانی شناخته می‌شود، فرآیند درمان به کمک مراکز انرژی انجام می‌گیرد. بدن از یک سری چاکرا تشکیل شده است که اگر از حالت تعادل خارج شوند، انسان دچار بیماری‌های مختلف خواهد شد.

یک سری لوازم خاص در روند انرژی درمانی به کمک چاکراها کمک بسیار بزرگی می‌کنند. انرژی درمانی با سنگ، کریستال و بعضی از روغن‌های خاص در زمره این روش از انرژی درمانی قرار می‌گیرند.

زمانی که پزشک متخصص انرژی درمانی از طریق این مراکز انرژی از قبیل سنگ، کریستال و روغن اقدام به درمان بیمار کند، شخص بعد از مدتی به آرامش مطلق دست پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که شاید چاکرا درمانی را نتوان یک روش درمان قطعی برای بیماری‌هایی از قبیل سرطان دانست اما قادر خواهد بود تا سرطان و بیماری‌های مشابه را به‌خوبی تشخیص دهد.

چندین واقعیت در مورد هیپنوتیزم، این روش اسرار آمیز

بسیاری از ما در فیلم ها دیده ایم که افراد بدجنس از قدرت هیپنوتیزم برای وادار کردن فردی برای انجام کاری استفاد میکنند اما در واقعیت هیپنوتیزم راهی جهت دسترسی به خود آگاه است که به وسیله ی آن شما همیشه در کنترل هستید.

امروزه بعضی از درمانگران از هیپنوتیزم بعنوان ابزار آرام سازی برای درمان مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و بیخوابی استفاده می کنند. 

جالب است بدانید که بسیاری از افرادی که هیپنوتیزم را تجربه می کنند، احساس نمی کنند هیپنوتیزم شده اند و این یک احساس مشترک است. نگرش شما در مورد رسیدن به هدف با هیپنوتیزم بسیار مهم است و معمولاً نگرش های خوب نتایج خوبی به همراه دارد پس انتظار موفقیت داشته باشید.

.

.

حقایق و رازهای جالب در مورد هیپنوتیزم

1. اصطلاح هیپنوتیزم از کلمه یونان باستان hypnos گرفته شده است و به معنای خوابیدن است. هیپنوتیزم یک حالت ذهنی لذت بخش ، شبیه به رویاپردازی است که در آن پذیرای پیشنهادات مناسب می شوید و تاثیراتی مانند احساس شگفت انگیز آرامش را به همراه دارد.

2. شواهد هیپنوتیزم تقریباً از 5000 سال پیش در مصر باستان وجود داشته است. مردم وارد “معابد خواب” می شدند و در آنجا گیاهانی دارویی خورده و ساعت ها نماز می خواندند تا از هر چه بیماری است درمان شوند.

3. معالجه امراض بوسیله هیپنوتیزم مثل هیپنوتیزم نیست. درمان با هیپنوتیزم یک هیپنوتیزم کاملا هدایت شده با هدف کمک به یک بیمار در پیشگیری از یک مشکل روانشناختی است.

4. تحقیقات روی کورتکس مغز نشان میدهد که در هیپنوتیزم ، مغز تحت شرایط نوروفیزیولوژی جدیدی قرار می گیرد و کاربردهای گسترده ای از جمله از بین بردن ترس ، کاهش وزن ، خاطرات منفی، بی خوابی و ترک سیگار دارد.

مغز شما در حالت هیپنوتیزم متفاوت عمل می کند و به مغز اجازه می دهد تا قسمت آگاه ذهن را نادیده بگیرد و تمایل به پرسیدن سوال یا توجه به محیط اطراف را از بین می برد. در عوض ، مغز به آگاهی دست می یابد، حالتی که می توانید محیط اطراف خود را کنترل بدون اینکه آگاهانه به آن فکر کنید.

5. هیپنوتراپیست ها برای هیپنوز کردن بیمار معمولا از تکنیک های خاص القایی همچون تجسم، فیکس کردن چشم ها یا وضعیت و حالت جسمی استفاده می کنند.

6. میزان موفقیت هیپنوتیزم تا میزان زیادی بستگی به این دارد که شما تا چه حد میتوانید در تلقین موفق بوده اید.

7. هیپنوتیزم نباید برای افرادی که از بیماری های شدید روانی رنج میبرند استفاده شود.

8. هیپنوتیزم چهار مرحله دارد:خلسه سبک، خوابگردی آشکار، خواب مطلق و مرحله کما.

9. در هنگام هیپنوتیزم کاملاً بیدار هستید و برخلاف تصور عموم، یک حالت ذهنی طبیعی است و خواب نیست و می توانید بشنوید، درک کنید و بعداً به خاطر بسپارید.

10. درحالیکه هیپنوتیزم میتواند ابزار عملی مناسب برای بیمارن خاص باشد ، نباید جایگزینی برای درمان اصلی باشد و در جلسات روانپزشکی نباید به عنوان تنها مورد درمانی استفاده شود.

11. هیپنوتیزم از قرن هجدهم شناخته شده است. فرانتس آنتوان مسمر را می توان عامل ایجاد هیپنوتیزم در بین مردم حدود سال 1770 دانست.

12. هیپنوتیزم به بازگشایی و کمک به افراد برای پیدا کردن خاطرات گم شده در وضعیت ناهوشیار کمک میکند..

یوگا چیست؟

یوگا ورزشی بـا قدمت بسیار زیاد اســت. حتی قدیمـی تر از ثبت تـاریخ به صورت کتبی و نوشتـاری. یـوگـا در بین رشته هـای ورزشی نوظهور توانسته همچنان جـایگاه خود را حفظ کند. یـوگـا ترکیبی از حرکات کششی و تنفس صحیح اســت و کمک شـایانی برای کسب آرامش مـی کند.  

یوگا یکی از قدیمی ترین میراث فرهنگی هند است. یوگا در زبان سانسکریت به معنای “متحد کردن” است، بنابراین یوگا را می توان به معنای یک رشته ی مشترک دانست. به این معنا، تمرین در خلال اخلاقی و ذهنی است که باعث ایجاد سلامتی خوب ( arogya )، کمک به طول عمر ( chirayu ) می شود و کل رشته ی ذهنی آن به شادی و صلح مثبت و سالم منتهی می شود . بنابراین، گفته شده است که یوگا برای موفقیت نهایی در زندگی ضروری است.

این علمی است که نه تنها خود آگاهانه بلکه ناخودآگاه نیز تاثیر می گذارد. این یک تمرین فیزیولوژیکی عملی ( یوگا کریا ) است که اگر تمرین می تواند انسان را به سطح “سطح روحی” ارتقا دهد.

شوید

می توان گفت یوگا یک نظم و انضباط فیزیکی و معنوی باستانی و شاخه ای از فلسفه است و به معنی لغوی اتحاد است، فعالیتی که بیشتر در دسته فعالیت های ورزشی قرار می گیرد، اما در واقع این فعالیت ورزشی به طور همزمان روح و جسم را به ارتقا می رساند. بسیاری از کارشناسان و متخصصین این رشته هدف نهایی یوگا را رسیدن به رهایی و آزادی نهایی می دانند. به نوعی می توان یوگا را فرآیندی از خودشناسی دانست.

یوگا شامل اجراى وضعیت هاى معین بدنى است كه در حین آن توجه خاصی به تنفس به عمل مى آید. بازدم در حین حركات معین و دم در حركات دیگر بسیار حایز اهمیت و تاثیر گذار است. یوگا به بهبود انعطاف پذیرى بدن و تقویت بنیه و كاهش استرس كمك مى كند.

مزایای یوگا 

هدف اصلی یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است که تاثیر بسزایی در ایجاد شادابی و نشاط دارد. به اختصار به چند مورد از محاسن یوگا اشاره می کنیم:

1- انعطاف پذیری بدن از مهم ترین فوایدی است که این فعالیت ورزشی نصیبتان می کند. 

2- یوگا عضلات را تقویت می کند و در کنار آن موجب قوی شدن تمام بافت های نرم بدن مانند رباط ها، تاندون ها وبافت های اطراف ماهیچه می شود.

3- به مرور زمان با انجام حرکات یوگا آگاهی شما نسبت به بدنتان بالاتر میرود و بدن قدرتمندتری خواهید داشت و در طی زمان حالت های اشتباه بدنتان مانند قوز کردن یا اشتباه نشستن را اصلاح می کنید.

4- استمرار در انجام حرکات یوگا تاثیر بسزایی بر روابط اجتماعی و خلقیات فرد دارد و به مرور شما را به فردی خوشحال تر تبدیل می کند از دلایل مهم این موضوع افزایش سطح اکسیژن به بدن است. 

5- به دلیل تنفس عمیق در تمرینات یوگا ظرفیت و توانایی ریه افزایش می یابد و موجب ریلکسیشن و تمدد اعصاب می شود و در درمان افسردگی هم به شدت تاثیر گذار است.

6- یوگا باعث توقف صدای ذهن می شود و حتی باعث می شود به مرور بر ذهن خود تسلط پیدا کنید.

7- کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب از دیگر محاسن این ورزش است که گاهی در کنار درمان های دارویی بسیار مفید و موثر است.

8- در بسیاری از موارد یوگا راه حل درمان مشکلات بی خوابی یا بد خوابی است که به شدت از طرف متخصصان پیشنهاد می شود.

9- یوگا می تواند بر درمان ناراحتی های ستون فقرات، مشکلات سایر مفاصل و کمر درد تاثیر بگذارد و باعث شود از درد رهایی یابید. 

انوسارا :اگر فکر می کنید که یک کلاس یوگای خوب و کامل کلاسی است که شامل فلسفه و ژست باشد ، انوسارا مورد مناسبی برای شما است و انوسارا، به معنی ” لبریز از موهبت” را فردی به نام جان فرند در سال 1997 کشف کرد و تمرینات آن بر اساس فعالیتهای قلبی است بدین معنی که در حین یادگیری عقایدی که بر خوبی و الطاف موجود درانسانها، تأکید دارند می توانید فعالیت هایی داشته باشید که باعث باز شدن قلب و عروق بشوند.

آشتانگا :اگر به دنبال روشی برای تقویت عروق خود هستید ، سالمترین و کاملترین تمرین برای شما اشتانگا است این تمرین باستانی را که پتهابی جویس برای نسل امروز باب کرد ,یک روش سنتی تمرین اشتانگا است به محض اینکه اصول آن را یاد گرفتید، کلاس دیگر بر عهده ی خود شماست تا بتوانید به طور مستقل خودتان کار کنید.

بیکرام :اگر به تمرینات روتین، تمرکز شدید و عرق کردن زیاد علاقه مندید باید از روش بیکرام استفاده کنید چاودهاری بیکرام،‌ این سبک از یوگا را پس از صدمه ای که در وزنه برداری به زانویش وارد شد، طراحی کرد پزشکان گفتند که او هرگز نمی تواند راه برود او تعلیمات خودش را گسترش داد تا جایی که بیش از 5000 مربی را در ایالات متحده تربیت کرد و به آنها مدرک داد شما دقیقاً میدانید که در کلاسهای بیکرام چه حرکاتی انجام می شوند هر کلاس ژست های مشترک با روشهایی عین هم را دنبال میکند و اتاق با بخار 105 درجه گرم شده است.

هاتا :اگر کلاسی به نام یوگای هاتا دیدید مطمئن باشید که شرکت کنندگان این سالن به وسعت یک شبکه هستند مثل باشگاهی که کلاسهای بدنسازی را تبلیغ می کند هاتا به معنی تمرینهای بدنی یوگا است برخلاف جنبه ی روحی و روانی و فلسفی یوگا مطمئن باشید که این کلاسها آهسته و گام به گام پیش رفته و نسبتاً آرامند ضمناً هماهنگی و اتحاد درستی بر آن حاکم است اگر در یوگا مبتدی هستید این روش می تواند شروع خوبی برای شما باشد.

آیینگار:اگر شخصیت شما به گونه ای است که به جزئیات توجه بیشتری دارید و کارهای خود را آهسته و با تمانینه انجام می دهید، آیینگار روش مناسبی از یوگا برای شما خواهد بود این روش را بی.کی.اس آیینگار تعلیم داده و کل تمرینات آن بر اساس نظم و هماهنگی در حرکات و یادگیری قرار گرفتن موقعیت درست بدن در هر ژست است اغلب ژست ها توسط افراد حرفه ای مانند کسانی که دارای کمربند هستند نظارت می شوند و برخلاف انجام حرکاتی که در آشتانگا داشتیم و از یک ژست به ژست بعدی می رفتیم در دوره های طولانی مدت برگزار می شوند.

در دوره های پیشرفته که در این مجموعه برگذار میشود دانشپذیران این تکنیک ها را آموزش دیده زیر نظر اساتید برجسته ی کشوری و میتوانند با گواهی سرتیفیکیت که بعد از پایان دوره به صورت اختصاصی بهشان تعلق میگیرد یک مدرک معتبر جهانی بدست آورند که این خود یک امتیاز برای هر شخصی محسوب میشود که این امکان به صورت حضوری و مجازی در این مجموعه فراهم گردده است.


شرکت گواهی ایرانی قادر به صدور انواع مدارک سرتیفیکیت بین المللی (آدیسو جمهوری چک , ICA کانادا , فرانسه , اسپانیا , ایکوال استرالیا , تایلند انگلیس , آلمان , آمریکای شمالی و جنوبی) برای تمامی علاقمندان میباشد

برای سفارش مدرک و توضیحات تکمیلی از طریق لینک مقابل اقدام کنید